۲ پروژه برای کاهش تنش آبی شهر زاهدان در دست اجراست

۲ پروژه برای کاهش تنش آبی شهر زاهدان در دست اجراست زاهدان – مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان وبلوچستان گفت: ۲ پروژه‌ی مهم برای جبران بخشی از کمبود آب زاهدان به عنوان پرتنش ترین شهر استان در دست اجراست.
علی..

۲ پروژه برای کاهش تنش آبی شهر زاهدان در دست اجراست

۲ پروژه برای کاهش تنش آبی شهر زاهدان در دست اجراست

زاهدان – مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان وبلوچستان گفت: ۲ پروژه‌ی مهم برای جبران بخشی از کمبود آب زاهدان به عنوان پرتنش ترین شهر استان در دست اجراست.

علیرضا قاسمی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در زمان کنونی برای افزایش میزان ظرفیت تولید آب، منابع آبی جدیدی وجود ندارد و آب شرب زاهدان از چاه نیمه‌های سیستان تأمین می‌شود که خود وابسته به رودخانه هیرمند است و شرایط پایداری ندارد.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های فعلی جوابگوی نیاز روزافزون و رشد بی‌رویه جمعیت مرکز پهناورترین استان کشور نیست، افزود: با وجود اینکه همواره تلاش شده تا خدمات‌رسانی به بهترین شکل به مشترکان ارائه شود، ولی متأسفانه طی سالیان اخیر با رشد بی رویه جمعیت و همچنین بروز خشکسالی‌های متوالی در سطح استان، این امر تأمین آب شرب را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است

اضافه شدن مشترکان جدید و ثابت ماندن ظرفیت تولید آب

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان وبلوچستان ادامه داد: در سالی که گذشت مشترکان جدیدی در حاشیه شمال شهر و ۱۰۰ درصد اراضی غرب شامل شهرک الغدیر، مسکن مهر سه خانواری، شهرک جهاد و شهرک برق، اضافه شدند این در حالی است که ظرفیت تولید آب زاهدان که حدود ۱۷۵۰ لیتر در ثانیه بوده ثابت مانده و زاهدان با کمبود ۸۰۰ لیتر در ثانیه آب به یکی از پر تنش ترین شهرهای استان در تابستان‌ها و زمان پیک مصرف تبدیل شده است.

کاهش ۹۶ درصدی بارش‌ها در سیستان و بلوچستان

وی گفت: همچنین در سالی که گذشت سیستان و بلوچستان رتبه اول کم‌بارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داد و با کاهش ۹۶ درصدی بارندگی، زنگ تنش آبی بیش از گذشته به صدا در آمد و برای استانی که تأمین آب شرب ۱۸ شهر آن وابسته به بارش‌های سالیانه است شرایط بحرانی را رقم زده است.

قاسمی ادامه داد: از سوی دیگر عجین شدن زندگی مردم با ویروس منحوس کرونا که خود به تنهایی باعث افزایش ۲۳ درصدی مصرف آب مشترکین نسبت به دوران مشابه گذشته شده است نیز مزید بر علت گردیده تا تابستان‌های سختی را پیش رو داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه صحیح مصرف کردن را باید از الان آغاز کنیم اذعان داشت: تغییر در سبک زندگی برای سازگاری با کم‌آبی امری ضروری است و می‌بایست حتی‌المقدور از آب شربی که با هزینه بالا و زحمت زیاد تهیه می‌شود، محافظت کرد.

وی افزود: هر فرد با مصرف بهینه می‌تواند حافظ و حامی منافع جمعی باشد، و افراد جامعه با علم و اطمینان از اینکه هر رفتاری که به سود جامعه باشد به سود آنها نیز هست و هر کاری که زیانی به جامعه برساند به آنها هم ضرر می‌زند، باید مسئولانه رفتار کنند چرا که هر چقدر مخازن موجود آب ما کمتر و صحیح‌تر مصرف شود ما تابستان بهتری را پشت سر خواهیم گذاشت.

۲ پروژه مهم برای کاهش تنش آبی زاهدان در دست اجراست

وی بیان کرد: در سال گذشته ۲ پروژه‌ی مهم برای جبران بخشی از کمبود آب شهر زاهدان را آغاز کردیم و در این راستا در گام نخست اقدامات لازم جهت راه اندازی فاز چهارم آب شیرین کن زاهدان با ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه روز، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۶۲۰ میلیارد ریال صورت پذیرفت که در حال حاضر ۱۰۰۰ متر مکعب آن آماده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان وبلوچستان با بیان اینکه با احتساب هر متر معکب برای یک مشترک در تابستان، این پروژه مشکل ۱۵ هزار خانوار را حل خواهد کرد، بیان کرد: سال ۹۸ نظر مساعدی از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب به استان صورت گرفت که به واسطه آن ۴۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات تنش آبی کشور که مجموع آن زیر ۵۰۰ میلیارد تومان بود، معادل ۱۰ درصد به سیستان و بلوچستان رسید.

وی اضافه کرد: در همین راستا پروژه‌هایی را در استان برای رفع تنش آبی شروع کردیم که دومین و شاخص ترین آن طرح تأمین آب اضطراری شهر زاهدان از دشت «حرمک» با عملیات حفر و تجهیز ۶ حلقه چاه و اجرای ۲۳ کیلومتر خطوط جمع‌آوری و انتقال، ۴۸ کیلومتر خطوط انتقال نیرو و بهره گیری از قطعات اجرا شده خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان و افزایش ظرفیت تأمین به میزان ۲۵۰ لیتر بر ثانیه با اعتباری بیش از ۶۵۰ میلیارد ریال است.

قاسمی تصریح کرد: همچنین در اقدامی ضربتی و جهادی تاکنون ۵ مرحله از اتصال خط انجام شده است و در تلاشیم این پروژه را هرچه سریع‌تر به سرانجام برسانیم و امید است با اجرای پروژه‌های میان‌مدت و درازمدت، تنش آب شرب به حداقل برسد.