کشورهای همسایه در بحث ترانزیت کالا، ایران را دور زده‌اند

کشورهای همسایه در بحث ترانزیت کالا، ایران را دور زده‌اند رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از کاهش شدید حجم ترانزیت کالا از خاک ایران انتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ..

کشورهای همسایه در بحث ترانزیت کالا، ایران را دور زده‌اند

کشورهای همسایه در بحث ترانزیت کالا، ایران را دور زده‌اند

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از کاهش شدید حجم ترانزیت کالا از خاک ایران انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با انتشار مطلبی در فضای مجازی، از روند کاهشی ترانزیت به جای افزایشی شدن آن انتقاد کرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس نوشت:

«در برنامه ششم توسعه، ترانزیت کشور باید ۳۰ درصد افزایش می‌یافت، اما متأسفانه در هر سه بخش جاده‌ای، ریلی و دریایی به ترتیب منفی ۱۳، منفی ۴۴ و منفی ۲۲ درصد افت داشته است. همزمان با این تعلل، زیرساخت‌های ترانزیتی در کشورهای همسایه ایجاد و باعث دور خوردن ایران در ترانزیت کالا شده است.»

وزیر راه: توسعه گستره حمل و نقل از جغرافیای ایران به جغرافیای منطقه

این در حالی است که محمد اسلامی بعد از ظهر دوشنبه، ۲۳ فروردین در حاشیه جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات طرح جامع حمل و نقل در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این طرح در سال‌های ۹۸ و ۹۹ توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شد، با توجه به اینکه کشور ایران از نظر ژئوپلتیک در یک نقطه کانونی چهارراه کریدور شمال جنوب و شرق غرب قرار دارد، طرح جامع حمل و نقل راه با تفاهماتی که با کشورهای همسایه و کشورهایی که در کریدورها واقع شده‌اند همسو کرده‌ایم و تفاهم‌نامه‌هایی در این باره امضا و مبادله کرده‌ایم که اهداف طرح جامع حمل و نقل را از جغرافیای کشورمان به یک جغرافیای بزرگ‌تر با رعایت الزامات ترانزیتی ارتقا دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فاز یک طرح جامع حمل و نقل تهیه شد و در دستورکار قرار دارد، افزود: نظام حمل و نقل و لجستیک و انبارداری و تدارکات باید در کشور به گونه‌ای تنظیم شود تا به صورت فرابخشی از رفت و آمدهای تکراری جلوگیری شود.