چشم دولت به انتخابات است/ در راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها عجله دارند

چشم دولت به انتخابات است/ در راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها عجله دارند عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اگر راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها به درستی حاصل نشود اقتصاد کشور با بحران مواجه خواهد شد، گفت: دولت فق..

چشم دولت به انتخابات است/ در راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها عجله دارند

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اگر راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها به درستی حاصل نشود اقتصاد کشور با بحران مواجه خواهد شد، گفت: دولت فقط می‌خواهد برجام را تا قبل از انتخابات به نتیجه برساند.

حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با عجله دولت در خصوص به سرانجام رساندن موضوع احیای برجام و ارتباط آن با اثرگذاری در انتخابات ۱۴۰۰، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم نیت خوانی کنیم ولی آن گونه که استشمام می‌شود و می‌توانیم حدس بزنیم گویا دولت نظرش این است که می‌خواهد تا قبل از انتخابات ۱۴۰۰ کار را تمام و برجام را احیا کند.

وی عنوان کرد: این چیزی است که ما پیش‌بینی می‌کنیم و طبیعتاً غرضشان از تعجیل این است که اولاً اگر امکان پذیر باشد، رفع تحریم‌ها در کارنامه این دولت ثبت شود و دیگر اینکه بتوانند در انتخابات اثرگذار باشند زیرا فضای کشور امروز به نفع دولت و جبهه اصلاحات نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: با توجه با مشکلات و گرفتاری‌هایی که مردم دارند و مشکلات اقتصادی که ناشی از عملکرد ضعیف و ناهماهنگ دولت است، آقای روحانی و جبهه اصلاحات هم می‌دانند و حتی بعضی آقایان اصلاح طلب اعتراف می‌کنند که رأی‌شان در میان مردم پایین است.

مجتهد شبستری افزود: به هر حال اینها سعی می‌کنند با احیای برجام و موفقیتی که در کشورهای غربی و آمریکا پیدا می‌کنند بتوانند به نوعی در انتخابات تأثیرگذاری داشته باشند و زمینه نامساعدی که برای آقایان وجود دارد مساعد شود. لذا اینها به دنبال آن هستند که این کار را زودتر به نتیجه برسانند و تا قبل از انتخابات این کار انجام شود.

وی بیان کرد: از صحبت‌های آقای روحانی هم این مطلب استنباط می‌شود که تعجیل در کار دارند و به دنبال این هستند که موفقیت پیدا کنند. البته امیدوار هستیم و همه دوست دارند مسأله تحریم‌ها برطرف شود اما خدای ناکرده اگر مجدد مانند مسأله برجام دوباره کاری انجام شود که نتیجه لازم را نداشته باشد و تدبیرهای لازم به کار گرفته نشود و مجدد اعتماد کنند و آنچه روی کاغذ می‌آید را تضمین بدانند و در میدان عمل کاری انجام نشود، طبیعتاً نتیجه‌ای نخواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر راستی آزمایی با دقت و شرایط لازم انجام نگیرد و اطمینان کامل از اینکه به وعده‌ها وفا کردند، حاصل نشود اقتصاد کشور را با بحران مواجه می‌کند. این بحرانی که امروز در مسائل اقتصادی می‌بینیم نتیجه شتابزدگی در توافق برجام است که نتوانستند طرف‌های مقابل را به انجام تعهداتشان وادار کنند.

مجتهد شبستری تاکید کرد: اینجا هم اگر خدای ناکرده باز موضوع برجام تکرار شود و طرف‌های غربی به تعهدات خود عمل نکنند باز آسیب دیگری به کشور و اقتصاد وارد خواهد شد. اقتصاد ما به اندازه کافی شرطی شده است و اگر مجدد تکرار شود، قطعاً شاهد مشکلات بیشتری در اقتصاد خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم عزیزان ما در دولت عبرت‌های لازم را از تعهدات قبلی گرفته باشند و این بار به گونه‌ای عمل کنند که ضمن گشایش در کشور، عزت کشور محفوظ بماند و تضمین‌های لازم از طرف‌های مقابل اخذ شود.