پیش‌بینی افزایش خرید تضمینی گندم/مسئولیتی برای تنظیم بازار نداریم

پیش‌بینی افزایش خرید تضمینی گندم/مسئولیتی برای تنظیم بازار نداریم وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد مسئولیتی در قیمت و تنظیم بازار ندارد و یکی از مشکلات اساسی، احتکار و منجمد کردن مرغ است.
به گزارش خب..

پیش‌بینی افزایش خرید تضمینی گندم/مسئولیتی برای تنظیم بازار نداریم

پیش‌بینی افزایش خرید تضمینی گندم/مسئولیتی برای تنظیم بازار نداریم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد مسئولیتی در قیمت و تنظیم بازار ندارد و یکی از مشکلات اساسی، احتکار و منجمد کردن مرغ است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید کاظم خاوازی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مهمترین بخش کشاورزی، زراعت است، اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد از بخش زراعت را گندم تشکیل می‌دهد که ما در سال گذشته برنامه‌ریزی های خوبی را برای گندم اتخاذ کردیم.

وی بیان کرد: همچنین در سال زراعی ۹۸، ۳۱۵ هزار تن بذر در اختیار کشاورزان قرار گرفته بود که در سال ۹۹ به رشد ۳۶.۵ درصدی رسید و ۴۱۳ هزار تن بذر در اختیار کشاورزان قرار گرفت و علاوه بر این اقداماتی را در زمینه غنی سازی بذرها انجام دادیم و ۱۱۵ هزار تن بذر را به صورت رایگان غنی سازی کرده و در اختیار کشاورزان قرار دادیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: همچنین گندم از نظر کیفی در سراسر کشور مورد ارزیابی قرار گرفت و ۹۲ درصد گندم‌هایی که بررسی کردیم از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بودند.

خاوازی گفت: خرید تضمینی گندم در سال ۹۸، ۷.۷ میلیون تن بود که در سال ۹۹ به بیش از ۸ میلیون تن رسید و پیش بینی ما این است که خرید تضمینی گندم در سال پیش رو به ۸.۸ میلیون تن برسد. البته جا دارد از مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون کشاورزی مجلس تشکر کنم که قانون خرید تضمینی را به تصویب رساندند که باعث شد تصمیماتی بگیریم که نتایج آن قطعاً به زودی دیده خواهد شد.

وی افزود: یکی از تصمیمات خوبی که اتخاذ شد کمک به چغندرکاران بود که در سال ۹۹ تولید چغندر به بیش از ۵ میلیون تن رسید و در سال ۱۴۰۰ هم به ۷ تن خواهد رسید و ما ان‌شاءالله به مرز خودکفایی در تولید شکر می‌رسیم. علاوه بر این در سال ۹۹، ۲۷۰ هزار تن پنبه برداشت کردیم که در سال ۱۴۰۰ پیش بینی ما آن است که به ۳۲۷ هزار تن خواهد رسید.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما در زمینه تولید گوشت و مرغ مشکلی نداریم، گفت: متأسفانه اتفاق نامیمونی در توزیع مرغ طی دو ماه اخیر رخ داد که باید بگویم از ابتدای سال ۹۹ تا بهمن ماه آمار جوجه‌ریزی بسیار خوب و تولید به اندازه کافی بود و توسط چند سیستم کنترل می‌شد.

خاوازی ادامه داد: متأسفانه مشکل اساسی اتفاقاتی بود که در بازار رخ داد و ما شاهد احتکار و منجمد کردن مرغ و گوشت بودیم که آمار آن هم وجود دارد اما دولت کارگروهی را تشکیل داد و اقداماتی که انجام شد باعث شد که فضا و قیمت‌ها بسیار مناسب شود و صرفاً در چند استان چون کهگیلویه و بویراحمد و یاسوج مشکلاتی وجود دارد که پیگیر حل و فصل آن هستیم.

وی گفت: بر اساس تصمیم سران قوا تمام مسئولیت‌های تجارت در بخش کشاورزی اعم از صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی برعهده وزارت جهاد کشاورزی نیست اما با وجود این به نمایندگی از دولت از مردم عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم در فرصت کمی آرامش به کل بازار برگردد.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید مجدد بر اینکه ما مسئولیتی در قیمت و تنظیم بازار نداریم، اظهار داشت: بخش کشاورزی رقابتی و متأثر از قیمت سایر کالاها است و ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که میانگین دستمزد نیروی کار ۴۹ درصد، هزینه‌های حمل و نقل ۳۰ درصد و خدمات ماشینی ۶۸ درصد افزایش یافته و همه این عوامل در قیمت نهایی کالاها اثر می‌گذارد.

خاوازی بیان کرد: ما از نظر واردات کره در سال ۹۹ خودکفا شدیم و همچنین واردات گوشت به یک چهارم یا یک پنجم در سال ۹۹ کاهش پیدا کرد. وضعیت باغبانی ما هم بسیار خوب است به گونه‌ای که حدود ۳۹۰ هزار تن سیب، ۲۷۵ هزار تن پرتقال و ۴۶ هزار تن کیوی در انبارهای ما باقی مانده است.

تکمیل می‌شود…