پیروی کره جنوبی از آمریکا ارتباطات دوکشور را دچار مشکل کرده است

پیروی کره جنوبی از آمریکا ارتباطات دوکشور را دچار مشکل کرده است معاون اول رئیس جمهور گفت: به دلیل پیروی کره جنوبی از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که فاقد ارزش قانونی است ارتباطات ایران و کره دچار مشکلات..

پیروی کره جنوبی از آمریکا ارتباطات دوکشور را دچار مشکل کرده است

معاون اول رئیس جمهور گفت: به دلیل پیروی کره جنوبی از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که فاقد ارزش قانونی است ارتباطات ایران و کره دچار مشکلاتی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با نخست وزیر کره جنوبی گفت: دو کشور ایران و جمهوری کره به صورت سنتی از یک رابطه بسیار خوبی برخوردار بوده‌اند و سال آینده شصتمین سال ارتباط و همکاری اقتصادی ایران و کره‌ای است.

وی ادامه داد: در این سال‌ها ارتباط خوبی میان دو کشور برقرار بود و شرکت‌های کره‌ای در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران فعال بودند که حجم معاملات میان دو کشور به ۱۷ میلیون دلار می‌رسید.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران و کره از زمینه همکاری بسیار خوبی برخوردار هستند و به عنوان دو کشور در غرب و شرق آسیا نقش مکملی در آسیا دارند، اما متأسفانه در سه سال گذشته به دلیل پیروی کره جنوبی از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که فاقد ارزش قانونی است ارتباطات ایران و کره دچار مشکلاتی شد. کاهش مناسبات دو کشور در حالی است که هیچ گونه تحریم بین المللی از جمله تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران وجود نداشته است.

جهانگیری گفت: اقدام بانک‌های کره‌ای در مسدود کردن بیش از ۷ میلیون دلار منابع مالی ایران روابط دو کشور را دچار رکود جدی کرده است و ملت ایران به دلیل شرایط کرونایی به این منابع مالی به شدت نیاز دارد و این اقدام کره‌ای‌ها دولت ایران را از منابع مهم خود برای تأمین کالاهای پزشکی محروم کرده است.

وی افزود: متأسفانه حتی شرکت‌های کره‌ای از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران خودداری کردند در نتیجه این اقدامات متأسفانه وجهه و جایگاه کره نزد مردم ایران که همواره مثبت و دوستانه بوده آسیب زیادی دیده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما سفر نخست وزیر کره به ایران را به فال نیک می‌گیریم و امیدوار هستیم این ابهامات در ایران بهبود پیدا کند طبعاً جمهوری اسلامی نیز آمادگی دارد که در صورت برداشتن گام‌های درست و محسوس برای جبران گذشته باکره همکاری داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در عین حال ما سفر جناب نخست وزیر به ایران را به فال نیک می‌گیریم و امیدوار هستیم که با تحرکات و اقدامات جبرانی کره این امکان فراهم شود که جایگاه کره در ایران بهبود یابد. طبعاً دولت جمهوری اسلامی آمادگی دارد به شرط برداشتن گام‌های مؤثر و ملموس از سوی کره به این کشور برای جبران گذشته کمک کند.

وی یادآورشد: در دیدار خصوصی و عمومی با آقای نخست وزیر به طور صریح و شفاف انتظارات جمهوری اسلامی ایران از کره را مطرح و از ایشان خواستم در جهت جبران گذشته تلاش کند.

جهانگیری ادامه داد: خوشبختانه آقای نخست وزیر به دلیل سفر قبلی خود به ایران به عنوان رئیس پارلمان با کشور ما به خوبی آشنایی دارند و از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ایران برای مشارکت و همکاری با کره به خوبی آگاه است.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: با توجه به شکاف ایجاد شده در روابط و انتظار به حق مردم از دولت، ما از دولت کره می‌خواهیم در اسرع وقت منابع ارزی ایران را آزاد و مشکلات سال‌های اخیر را با اقدامات عملی جبران کند.