ورود امواج بارشی از فردا به آذربایجان غربی/کاهش ۳۰۰ درصدی بارشها

در گفتگو با مهر مطرح شد؛ورود امواج بارشی از فردا به آذربایجان غربی/کاهش ۳۰۰ درصدی بارشها ارومیه – رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی از ورود امواج بارشی از فردا به استان خبر داد و گفت: با ورو..

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

ورود امواج بارشی از فردا به آذربایجان غربی/کاهش ۳۰۰ درصدی بارشها

ورود امواج بارشی از فردا به آذربایجان غربی/کاهش ۳۰۰ درصدی بارشها

ارومیه – رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی از ورود امواج بارشی از فردا به استان خبر داد و گفت: با ورود امواج بارشی فردا بسیاری از نقاط استان تحت تأثیر شرایط جوی قرار می گیرد.

مهدی صابری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بر اساس بررسی آخرین نقشه‌های پیش یابی از فردا با عبور امواج ناپایدار از منطقه به تناوب تا آخر هفته جاری شاهد رگبارهای بهاره در بیشتر نقاط استان خواهیم بود.

وی ادامه داد: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری زراعی تاکنون در استان ۲۴۶ میلیمتر ثبت شده درحالیکه میزان بارش در مدت مشابه درازمدت ۲۶۲ میلیمتر است.

صابری اضافه کرد: بررسی دماهای و بارش‌های ثبت شده در آذربایجان غربی در بهار سال جاری، نشانگر افزایش سه درجه‌ای دما و کاهش ۳۰۰ درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه در سال پیش است.

وی با بیان اینکه میانگین دمای استان در این مدت ۱۳ درجه سلسیوس است که ۳ درجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است، اضافه کرد: دمای بیشینه استان در این مدت با ۴ درجه افزایش نسبت به سال قبل به ۱۸.۹ درجه سلسیوس رسیده است.

صابری با اشاره به اینکه همچنین میانگین کمینه دمای استان ۵.۹ درجه سلسیوس است که ۱.۲ درجه افزایش نشان می‌دهد گفت: میانگین بارش استان از ابتدای فصل جاری تا روز سوم اردیبهشت ۳۳.۳ میلیمتر است، این مقدار در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۳ میلیمتر و در دوره آماری بلند مدت ۱۰۴.۳ میلیمتر بود که ۷۵ درصد نسبت به سال قبل و ۶۸ درصد نسبت به نرمال کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه کاهش بارش‌ها در شهرستان‌های جنوبی استان مشهودتر است افزود: بر اساس خروجی مدل‌های اقلیمی ارائه شده توسط مرکز ملی اقلیم شناسی میانگین دما در نواحی جنوبی استان ۱ الی ۲ درجه نسبت به نرمال افزایش خواهد داشت و سایر نواحی استان در محدوده نرمال خواهد بود.

از لحاظ بارشی طی در اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ در مجموع بین ۱۰ الی ۲۰ میلیمتر کاهش بارش خواهیم داشت.