هوای اصفهان در وضعیت سالم/ ۸ ایستگاه سنجش هوا قطع است

هوای اصفهان در وضعیت سالم/ ۸ ایستگاه سنجش هوا قطع است اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: هوای کلانشهر اصفهان در پانزدهمین روز فروردین در وضعیت قابل قبول (سال..

هوای اصفهان در وضعیت سالم/ ۸ ایستگاه سنجش هوا قطع است

هوای اصفهان در وضعیت سالم/ ۸ ایستگاه سنجش هوا قطع است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: هوای کلانشهر اصفهان در پانزدهمین روز فروردین در وضعیت قابل قبول (سالم) است.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز یکشنبه – پانزدهم فروردین – با میانگین ۸۵ در وضعیت قابل قبول (سالم) ثبت شد در حالی که شاخص کیفی هوای این کلانشهر در نخستین ساعات امروز افزایش یافت و با میانگین ۱۵۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.
وی با تشریح وضعیت کیفی هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، افزود: شاخص کیفی هوا در خیابان استانداری با میانگین ۸۳، خیابان پروین با شاخص ۹۱، میدان احمد آباد با شاخص ۷۳، بزرگراه خرازی با شاخص ۷۱ در وضعیت قابل قبول و در خیابان رودکی با شاخص ۱۷۴ برای عموم شهروندان ناسالم است.

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه وضعیت کیفی هوا در ۱۰ ایستگاه پایش سطح شهر به دلیل نقص فنی در دسترس نیست، گفت: امروز هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان از جمله مبارکه با میانگین ۵۸ در وضعیت قابل قبول و در سجزی با میانگین ۱۰۹ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.