نحوه لغو تحریم‌های آمریکا و چگونگی راستی‌آزمایی نهایی نشده است

نحوه لغو تحریم‌های آمریکا و چگونگی راستی‌آزمایی نهایی نشده است معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: لیست تحریم‌های آمریکا، نحوه لغو آنها و چگونگی راستی آزمایی لغو آنها هنوز نهایی نشده است.
به گزارش خبرگز..

نحوه لغو تحریم‌های آمریکا و چگونگی راستی‌آزمایی نهایی نشده است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: لیست تحریم‌های آمریکا، نحوه لغو آنها و چگونگی راستی آزمایی لغو آنها هنوز نهایی نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پرس‌تی‌وی، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمعه شب درباره نتایج مذاکرات سه روزه وین گفت: نتیجه ای که تاکنون به آن رسیده‌ایم این است که در مسیر درستی هستیم. تلاش‌های هر دو گروه کاری تحریم‌ها و اقدامات ایران خوب بود. همچنان نیاز است بحث‌ها ادامه یابد. بویژه دور موضوع رفع تحریم‌ها که موضوع پیچیده‌ای است. امروز گزارش‌های ها دو گروه کاری را شنیدیم. تصمیم گرفتیم فرصتی داده شود که اعضا به پایتخت‌های خود بروند و مشورت‌های لازم را انجام بدهند و چهارشنبه هفته آینده برای از سر گیری گفتگوها برگردند.

عراقچی در مورد تحریم‌های آمریکا و نحوه لغو آنها گفت: در موضوع برداشته شدن تحریم‌ها، ایران موضعی منطقی و مستدل دارد. آمریکایی‌ها میز برجام را ترک کرده‌اند و لذا باید ابتدا آنها برگردند. آنها باید تحریم‌ها را بردارند و دوباره عضوی از برجام شوند و سپس ایران به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت. این موضوعی است که تقریباً همه با آن موافق هستند. ما باید ببینیم این روند چگونه اتفاق خواهد افتاد. قبل از آن دو طرف درباره این موضوع در حال بحث هستند که هر طرف چه اقدامی باید انجام دهد. پس از اینکه مشخص شد که دقیقاً ایران و آمریکا چه کاری باید انجام دهند، آنگاه باید روی موضوع ترتیب اقدامات و راستی آزمایی کار کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پرس تی وی در مورد چگونگی رفع تحریم‌ها و اینکه آیا تحریم‌ها به صورت غیر قابل بازگشت لغو خواهد شد یا اینکه صرفاً برداشته می‌شود و امکان بازگشت آنها وجود خواهد داشت گفت:ما باید دقیقاً به مدل برجام برگردیم. تحریم‌هایی وجود دارند که باید پایان یابند و رئیس جمهور آمریکا صلاحیت و قدرت پایان دادن به آنها را با فرمان اجرایی دارد. تحریم‌های دیگری هستند که ناشی از قانون گذاری کنگره است. در مورد این تحریم‌ها رئیس جمهور آمریکا فقط می‌تواند آنها را تعلیق کند. موضع ما این است که همه تحریم‌ها چه آنها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آنها که در دوره ترامپ با برچسب‌های دیگری تحمیل شده‌اند و چه تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده همه باید برداشته شود و آمریکایی‌ها خودشان بهتر می‌دانند باید چه کنند.

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکایی‌ها آمادگی دارند تحریم‌هایی را که با برچسب‌های غیر هسته‌ای در دوره ترامپ تحمیل شده لغو کنند گفت: در این مورد بحث ادامه دارد. ما الان در موقعیتی هستیم که درک بهتری از موضع یکدیگر داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هنوز در موقعیتی نیستیم که کدام تحریم‌ها (باید برداشته شود) و اقدامات دو طرف دقیقاً باید چه چیزی باشد. اما در آن جهت در حال حرکت هستیم. و درخواست ما کاملاً روشن است و ما روی آن اصرار داریم. باید ببینیم در دور بعد گفتگو ها چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی درباره نحوه راستی آزمایی و زمان مورد نیاز برای آن گفت: مقصود ما از راستی آزمایی این است است که در عمل آثار برداشته شدن تحریم‌ها را ببینیم. کافی نیست که آمریکا صرفاً رفع تحریم‌ها را امضا کند. آنچه برای ما مهم است این است که آثار برداشته شدن تحریم‌ها را روی زمین ببینیم. ما اصرار داریم تحریم‌هایی را که برداشته شده است راستی آزمایی کنیم. این نیازمند روش‌های خاص خود است که (با اعضای برجام) در حال بحث کردن روی آن هستیم. نمی‌دانیم این موضوع چقدر طول خواهد کشید. اما آمادگی داریم در مورد یک روند سریع و راحت راستی آزمایی با دیگر اعضای برجام گفتگو کنیم.

عراقچی درباره زمان مدت زمان مورد نیاز برای توافق و ارتباط آن با انتخابات ریاست جمهوری ایران سوال کرد و پرسید: با توجه به پیچیدگی‌هایی که گفتید آیا این واقع بینانه است که روند راستی آزمایی و احیای برجام تا قبل از انتخابات ایران تمام شود؟

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال گفت: برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده‌ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است. اگر این توافق منقضی شود وضعیت پروتکل الحاقی خود تبدیل به یک موضوع جدی می‌شود و چون آژانس ثبات و استمرار دانش (و نظارت) خود را از دست خواهد داد، ما در موقعیت متفاوتی قرار خواهیم گرفت. فکر می‌کنم این درک همه اعضای برجام است که باید قبل از قرار گرفتن در آن وضعیت سخت به نتیجه برسیم. البته انتخابات در ایران به این سختی اضافه خواهد کرد، اما مهمتر از آن این است که ما باید زودتر به نتیجه برسیم تا آژانس دچار مشکل در زمینه موضوع پروتکل الحاقی نشود. فکر می‌کنم این امکان وجود دارد در این بازه زمانی به نتیجه برسیم، البته شرط آن این است که سایر اطراف هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.

عراقچی در پایان افزود: من به عنوان دیپلمات خوشبین هستم.