مسجد تاریخی جامع ارومیه احیا و مرمت می شود

اردیبهشت و خردادماه سالجاری؛مسجد تاریخی جامع ارومیه احیا و مرمت می شود ارومیه – مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: ادامه عملیات احیا و مرمت مسجد جامع ارومیه در سال جاری از ا..

اردیبهشت و خردادماه سالجاری؛

مسجد تاریخی جامع ارومیه احیا و مرمت می شود

مسجد تاریخی جامع ارومیه احیا و مرمت می شود

ارومیه – مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: ادامه عملیات احیا و مرمت مسجد جامع ارومیه در سال جاری از اول اردیبهشت آغاز شده و تا پایان خرداد ادامه دارد.

جلیل جباری در خصوص جزئیات مرمت این بنای تاریخی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه احیا و مرمت مسجد جامع ارومیه از جمله پروژه‌های ملی استان است، افزود: در این مرحله از عملیات اقداماتی مانند پوشش سقف حجره‌های ضلع شرقی و ایزولاسیون آنها به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه همچنین در این مرحله نسبت به نماکاری دو طرف حجره‌های ضلع شرقی مسجد جامع ارومیه اقدام می‌شود، افزود: یکی از اقدامات مهم در این راستا احیای ضلع شرقی مسجد بوده است که پس از مطالعات و کاوش‌های باستانی در این منطقه مشخص شد که این حجرات در طول سالیان گذشته تخریب شده بودند و نیاز است که دوباره احیا شوند.

وی با اشاره به آغاز عملیات مرمت منبر تاریخی مسجد جامع ارومیه، اضافه کرد: استحکام‌بخشی، بازسازی بخش‌های کمبود، پاک‌سازی و تثبیت نهایی از جمله اقدامات مرمتی است.

جباری گفت: عملیات مرمتی این اثر تاریخی زیر نظر کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و توسط متخصصان حوزه مرمت با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون ریال انجام می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی ادامه داد: این منبر که متعلق به دوره قاجار بوده با موافقت شورای ملی ثبت در سال گذشته در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده و این نشان از اهمیت و ارزش بالای این اثر تاریخی است.

منبر مسجد جامع ارومیه از نوع چوبی بوده و دارای ۳۵۶ سانتی‌متر طول، ۳۱۴ سانتی‌متر ارتفاع و ۳۱۵ سانتی‌متر عرض است.

این منبر در در گنبد خانه این مسجد قدیمی با گره چینی، نقوش هندسی، کتیبه و تزئینات مشبک قرار دارد دارد و بر پشت این منبر عبارت «حسب الخواهش خیر الحاج ملأ جعفر تاجر منبر تمام شد فی شهر ذی‌حجه الحرام سنه ۱۳۰۲» نوشته که به دوره ناصرالدین شاه قاجار برمی‌گردد.