فهرست برنامه‌های علمی دانشگاه آزاد برای ۱۸۵ چالش کشور

فهرست برنامه‌های علمی دانشگاه آزاد برای ۱۸۵ چالش کشور براساس اعلام مسئولان دانشگاه آزاد به منظور حل مسائل و چالش های کشور، تاکنون ۴۵ برنامه علمی برای واحدهای مختلف تعریف شده و در این راستا بیش از هزار..

فهرست برنامه‌های علمی دانشگاه آزاد برای ۱۸۵ چالش کشور

فهرست برنامه‌های علمی دانشگاه آزاد برای ۱۸۵ چالش کشور

براساس اعلام مسئولان دانشگاه آزاد به منظور حل مسائل و چالش های کشور، تاکنون ۴۵ برنامه علمی برای واحدهای مختلف تعریف شده و در این راستا بیش از هزار پروپوزال به نگارش درآمده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در سند دانشگاه اسلامی بر «ساماندهی نظام موضوعات پژوهش‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و فرآیند راهنمایی کارآمد جهت رفع نیازهای مادی و معنوی جامعه اسلامی با تأکید بر پیوستگی آموزش و پژوهش» و همچنین «طراحی نظام موضوعات و اولویت‌های پژوهشی» تأکید شده است.

دانشگاه آزاد در راستای اجرایی کردن بندهای این سند، از سال ۹۸ طرحی تحت عنوان پایش آزاد را که خلاصه «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی» است، تدوین کرد. هدف این طرح تبدیل چالش‌های کلان کشور به زمینه‌های پژوهشی است که استاد و دانشجو بتوانند بر اساس آن موضوع پایان‌نامه و یا رساله خود را تعریف کنند.

اردیبهشت سال ۹۸ سامانه پایش آزاد در دانشگاه آزاد راه اندازی شد و بر اساس آن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها از مرحله ارائه پروپوزال تا مرحله دفاع از دو سال گذشته تاکنون در این مجموعه بارگذاری و مدیریت شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این درباره سامانه پایش گفته بود که یکی از مباحث جدی در سامانه پایش آزاد، کنترل سقف راهنمایی پایان‌نامه و رساله هاست که بسیار حائز اهمیت خواهد بود. طرح پایش یکی از اهداف غایی نظام آموزشی کشور بود که پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان به جای خیابان انقلاب از دانشگاه جهت داده شود.

محمدعلی اکبری رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت نظام موضوعات دانشگاه آزاد در سامانه پایش آزاد توضیح داد و گفت: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و سند دانشگاه اسلامی، طرح پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای) در دانشگاه آزاد اسلامی در حال اجراست.

وی هدف از اجرای طرح پایش در دانشگاه آزاد را ورود به حل مشکلات اساسی عنوان کرد و گفت: برنامه ما این است که در واقع با تعریف کردن طرح‌های پژوهشی و پایان نامه‌های کاربردی آسیب‌های احتمالی در آینده را کاهش دهیم.

مشاوره رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد تاکنون به حوزه‌های متفاوتی از جمله علوم انسانی تا علوم مهندسی، کشاورزی و پزشکی ورود کرده و با استفاده از الگویی که خودمان استخراج کرده‌ایم به یک سری زمینه‌های پژوهشی می رسیم.

اکبری درباره اینکه این برنامه‌های علمی توسط چه افرادی تنظیم و تدوین می‌شود، گفت: ترکیبی از اعضای هیات‌علمی و افرادی که در صنعت حضور دارند، این برنامه‌ها را استخراج می‌کنند.

رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: اگر ارگانی علاقه مند به همکاری با دانشگاه باشد و در موضوع خاصی با مشکل رو به رو ست، می‌تواند بر پروپوزال‌ها نظارت کند و حتی بعد از تأیید، حمایت‌هایی را انجام دهد. دانشگاه آزاد نیز روال اداری این فرایند از جمله مراحل تأیید پروپوزال را چک می‌کند؛ از طرف دیگر یک سیستم موازی داریم که به طور مداوم در حال بررسی است که آیا برنامه علمی که در حال اجراست در راستای اهداف شرکت و یا آن ارگان خاص حرکت می‌کند یا خیر؟

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد در نظر دارد دسترسی به پروپوزال هایِ برنامه علمی را برای ارگان‌ها در سامانه باز کند تا خودشان بر روند کار نظارت کنند.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد بیان کرد: براساس جدیدترین آمار، تاکنون ۴۵ برنامه علمی (مسائل مهم کشور) که درون خود ۱۸۵ چالش را به همراه دارد و معادل ۲۷ هزار و ۲۵۰ زمینه پژوهشی است برای واحدهای مختلف دانشگاه آزاد تعریف شده است که از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۸۲۷ پروپوزال ارشد و ۲۵۱ پروپوزال دکتری براساس برنامه علمی و از سامانه پایش به نگارش درآمده است. در همین بازه زمانی در مقطع ارشد ۹ هزار و ۱۵۷ پایان نامه و ۲ هزار و ۱۴۴ رساله دکتری از موضوعات آزاد تدوین شده است.

عنوان برنامه علمی نام استان نام واحد دانشگاهی
۱- شهر هوشمند قزوین قزوین
۲- کویر سمنان سمنان
۳-پ سته سمنان دامغان
۴- نیروی انتظامی سمنان سمنان
۵- توسعه گردشگری گیلان رشت
۶- معادن کرمان کرمان
۷-و قف کرمان کرمان
۸- گفتمان مقاومت و تمدن نوین اسلامی کرمان کرمان
۹- احیای دریاچه ارومیه آذربایجان غربی ارومیه
۱۰- اقتصاد مرزی آذربایجان غربی ارومیه
۱۱- سیل و بازسازی پس از آن لرستان خرم آباد
۱۲- آب و انرژی دامنه سبلان اردبیل اردبیل
عنوان برنامه علمی نام استان نام واحد دانشگاهی
۱۳- مهندسی و مدیریت منابع آب اصفهان اصفهان
۱۴- سلامت و امنیت غذایی اصفهان خوراسگان
۱۵- ذوب آهن اصفهان نجف آباد
۱۶- فلزات کمیاب و گرانبها البرز کرج
۱۷- پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی گردشگری مازندران ساری
۱۸- مدیریت بحران در بخش کشاورزی در استان گلستان گلستان گرگان
۱۹- برنامه علمی مسکن، آینده و محیط شهری فارس شیراز
۲۰- فناوری سامانه‌های مخابراتی فارس شیراز
۲۱- کشاورزی و توسعه پایدار خوزستان اهواز
۲۲- صنایع پتروشیمی خوزستان ماهشهر
۲۳- ازدیاد برداشت از مخازن نفت خوزستان امیدیه
۲۴- فولاد خوزستان اهواز
۲۵- حاشیه نشینی خراسان رضوی مشهد
عنوان برنامه علمی نام استان نام واحد دانشگاهی
۲۶- صنایع گوگردی خراسان رضوی مشهد
۲۷- مدیریت و مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار حوضه آبریز ارومیه آذربایجان شرقی تبریز
۲۸- چرم و کفش آذربایجان شرقی تبریز
۲۹- اسکان غیر رسمی و بافت فرسوده تهران اسلام شهر
۳۰- مواد و انرژی تهران تهران جنوب
۳۱- شبکه‌های ارتباطی، حمل و نقل تهران یادگار امام
۳۲- محیط زیست تهران تهران مرکزی
۳۳- تربیت بدنی و علوم مهندسی ورزش تهران تهران مرکزی
۳۴- کشاورزی پس از سیل تهران ورامین و پیشوا
۳۵- صنعت و تجارت تهران شهر قدس
۳۶- صنعت و سلامت تهران تهران غرب
۳۷- مخاطرات طبیعی و مدیریت بحران تهران تهران شرق
۳۸-پ دافند غیرعامل تهران تهران شمال
۳۹- دریا تهران تهران شمال
۴۰- ارتقای مراقبت و درمان پرستاری و مامایی علوم پزشکی
۴۱- سلامت (بار بیماری‌ها، مرگ و میر و سال‌های از دست رفته عمر) ———- علوم پزشکی
۴۲- ارتقای تولید، مصرف و کیفیت دارو ———- علوم پزشکی
۴۳- ارتقای سلامت دهان و دندان ———- علوم پزشکی
۴۴- ایدز و اعتیاد ———- علوم پزشکی
۴۵- بهره برداری صنایع شیمیایی و پلیمری ———- علوم پزشکی