فعالیت شدید گسل قطور با زلزله ۵/۷ ساعت نه و ۲۲ دقیقه

دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی ، دکترای مهندسی ژئوفیزیک، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی : شمال استان آذربایجان غربی از نظر اکتیویته لرزه زمین ساختی در سطح ریسک بالایی بوده و وجود گسلهای فعال شمال و جنوب سلماس، وار و قطور خوی، شمال میشو و دهها گسل کوچک دیگر تایید کننده این موضوع می […]

دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی ، دکترای مهندسی ژئوفیزیک، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی :

شمال استان آذربایجان غربی از نظر اکتیویته لرزه زمین ساختی در سطح ریسک بالایی بوده و وجود گسلهای فعال شمال و جنوب سلماس، وار و قطور خوی، شمال میشو و دهها گسل کوچک دیگر تایید کننده این موضوع می باشد. با توجه به وقوع زلزله بزرگ ۱۹۳۰ / ۱۳۰۹ سلماس به نظر می رسد انرژی تنش زمین در سلماس نسبتا تخلیه شده و وقوع زلزله بزرگ در سطح شهرستان سلماس محتمل نمی باشد. ولی وقوع زلزله ۱۹۰۰ در منطقه جنوب خوی که آخرین زلزله نسبتا بزرگ منطقه می باشد؛ وقوع زلزله بزرگ در خوی محتمل می باشد.شوک این گسلها در مناطق شمالی شهرستان سلماس بی تاثیر نخواهد بود.
گسل قطور طی یکماه اخیر فعالیت زیادی نشان داده و با توجه به محلی بودن انتظار فعالیت بیشتر از ۶ محاسبه نمی گردد با اینحال با توجه به وجود دهها روستا در دو طرف این گسل و قرار داشتن در بین دو شهر بزرگ سلماس و خوی لزوم توجه و آمادگی بیشتر ستاد بحران هر دو شهرستان ایجاب می کند. نتیجه:
۱- فعالیت گسل محلی قطور طی یکماه گذشته بیش از ۳۰ بار گزارش شده است.زلزله اخیر بزرگترین فعالیت این گسل بوده است.
۲- با توجه به محلی بودن گسل انتظار فعالیت بیشتر از ۶ محاسبه نمی گردد مگر اینکه باعث تحریک گسلهای اطراف شود.
۳- احتمال تاثیر بر فعالیت گسل درگیر با آن در منطقه گونئی حدفاصل قره تپه تا تسوج وجود دارد.( در این منطقه گاف انرژِی داریم)
۴- احساس دو شوک جدا از هم نشان دهنده فاصله محل احساس تا مرکز زلزله می باشد . در صورت احساس اولین شوک لازم است در خانه ها به مکانهای امن و آموزش داده شده توسط هلال احمر پناه گرفته شود.
۴ اسفند ۱۳۹۸