فرصت سوزی در مذاکرات وین/ بازی با لفظ راستی آزمایی تله جدید است

فرصت سوزی در مذاکرات وین/ بازی با لفظ راستی آزمایی تله جدید است ۲۰۴ نماینده مجلس در بیانیه‌ای با اشاره به برگزاری مذاکرات هسته‌ای، آورده‌اند: بازی با لفظ راستی‌آزمایی، نشان از تله جدیدی است که آمریکا ..

فرصت سوزی در مذاکرات وین/ بازی با لفظ راستی آزمایی تله جدید است

فرصت سوزی در مذاکرات وین/ بازی با لفظ راستی آزمایی تله جدید است

۲۰۴ نماینده مجلس در بیانیه‌ای با اشاره به برگزاری مذاکرات هسته‌ای، آورده‌اند: بازی با لفظ راستی‌آزمایی، نشان از تله جدیدی است که آمریکا و طرف غربی برای مذاکرات تدارک دیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، بیانیه‌ای با امضای ۲۰۴ نماینده در خصوص مذاکرات هسته‌ای وین قرائت شد.

پس از قرائت این بیانیه، نمایندگان مجلس با فریاد «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» اعتراض خود را به روند مذاکرات اعلام کردند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

در هفته‌های اخیر با ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۴ نگرانی‌هایی در زمینه احقاق حقوق ملت ایران به وجود آمده است. تجربه مذاکرات در سال‌های اخیر نشان داده است جریان مذاکرات با تعجیل و شتاب زدگی همراه است و مقام معظم رهبری بارها این نوع تعجیل و شتاب را مانع استیفای حقوق ملی برشمرده و از آن انتقاد کرده‌اند. امروز نیز نشانه‌هایی از شتاب برای رسیدن به توافقی هر چند نامتوازن به چشم می‌خورد. روزی با دستور کار هر توافقی بهتر از عدم توافق است، تعجیل در مذاکره نهادینه شد و ثمره آن برجامی عاری از دستاوردهای عینی و ملموس در زندگی مردم بود و امروز با شعار «پرهیز از فرصت سوزی» در حال ورود به خسارت دیگری هستیم که با دادن امتیازهای نقد، وعده‌های نسیه دریافت کنیم.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت رفع تحریم‌های ظالمانه اعلام می‌کنیم سیاست قطعی جمهوری اسلامی و فصل‌الخطاب در این زمینه بیانات مقام معظم رهبری است. جمهوری اسلامی ایران تنها زمانی به تعهدات برجامی خود بازمی‌گردد که تحریم‌ها به صورت واقعی و کامل برداشته شده و مورد راستی‌آزمایی قرار بگیرد.

بازی با لفظ راستی‌آزمایی، نشان از تله جدیدی است که آمریکا و طرف غربی برای مذاکرات تدارک دیده است.

همزمانی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و خرابکاری در سایت نطنز دقیقاً در زمانی که طرف مقابل باید حسن نیت خود را به اثبات برساند، به ما گوشزد می‌کند که نباید به وعده غرب و لبخند دیپلماتیک آن اعتماد کرد.

اصل عزت، حکمت و مصلحت ایجاب می‌کند مذاکره با طرف غربی از موضع اقتدار و حکمت پیگیری شود و هرگونه انفعال و ابراز نیاز به مذاکره موجب لطمه به حیثیت ملی ایرانیان و وقیح‌تر شدن طرف غربی خواهد شد.

همانطور که نهادهای کارشناسی اعلام کرده‌اند راستی‌آزمایی واقعی، رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن در چند ساعت و چند روز امکان‌پذیر نیست و حداقل سه تا شش ماه زمان نیاز دارد.

بر اساس ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در موضوع رفع تحریم و انتفاع اقتصاد ایران از محل آن چند شاخص مطرح شده است که عبارتند از عادی شدن روابط بانکی، رفع کامل موانع صادرات، فروش نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت ارز حاصل از فروش.

در ماده ۷ این قانون دولت موظف شده گزارش اجرای قانون رفع تحریم‌ها را به مجلس گزارش کرده و پس از آن، کمیسیون‌های منتخب مجلس ارزیابی خود را در رابطه با گزارش دولت تدوین کنند.

تجمیع محتوای این دو ماده دلالت بر آن دارد که رفع تحریم‌های ایران باید همراه با انتفاع اقتصادی باشد و این انتفاع باید به صورت دقیق و سنجش‌پذیرش مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

بنابراین به صورت مشخص، علاوه بر پافشاری بر رفع تحریم، باید شاخص‌های عملیاتی و سنجش‌پذیر طراحی شده و به عنوان سطح پایبندی به مفاد تعهدات و پیش‌شرط اقدامات هسته‌ای ایران معرفی شود.

مواردی نظیر مطالبه و اطمینان از سطح مشخصی از نفت و فرآورده و امکان تراکنش آزادانه بر منابع مالی حاصل و عملیات بانکی بانک‌های خارجی هدف و بازنگری عملیاتی در قواعد مرتبط با تعامل اقتصادی بین‌المللی با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، بدیهی است که راستی‌آزمایی واقعی رفع تحریم‌ها و تحقق شاخص‌های سنجش‌پذیر ارائه شده از طرف ایران در چند ساعت و چند روز ممکن نبوده و حداقل سه تا شش ماه زمان نیاز دارد. همچنین ضروری است تداوم انتفاع ایران از رفع تحریم‌ها در بازه‌های زمانی مکرر مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

بر مبنای سیاست قطعی جمهوری اسلامی و تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت تقدم راستی‌آزمایی در ایفای اقدامات از سوی ایران ضروری است انتفاع اقتصاد ایران از رفع تحریم‌ها بر مبنای شاخص‌های کمی و عملیاتی مورد راستی‌آزمایی قرار گرفته و از اتخاذ رویکرد صرفاً حقوقی یا تمرکز بر رفع صوری برخی تحریم‌ها بدون توجه بر اینکه آیا اقدامات صورت گرفته به نفع ایران است یا خیر که ممکن است به دلیل تفوق نگاه سیاسی کوتاه‌مدت بر منافع ملی بلندمدت در دستور کار قرار گیرد، ممانعت به عمل آید.

نقش مجلس شورای اسلامی در راستی‌آزمایی رفع واقعی تحریم‌ها و تحقق شاخص‌های انتفاع اقتصاد ایران از محل رفع تحریم‌ها حیاتی و غیرقابل خدشه است.

بررسی نص صریح قانون اقدام راهبردی دال بر آن است که بازگشت ایران به اقدامات هسته‌ای ذیل برجام پس از رفع تحریم‌ها و تحقق شاخص‌های سنجش‌پذیر متوقف در تعیین تکلیف توسط مجلس شورای اسلامی است.