شناسایی۱۹۹ تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در آذربایجان غربی

در ایام تعطیلات نوروزی؛شناسایی۱۹۹ تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در آذربایجان غربی ارومیه-مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی ۱۹۹مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی..

در ایام تعطیلات نوروزی؛

شناسایی۱۹۹ تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در آذربایجان غربی

شناسایی۱۹۹ تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در آذربایجان غربی

ارومیه-مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی ۱۹۹مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در ایام تعطیلات نوروزی توسط گشت های حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی خبر داد.

مهدی سرخوش در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام آمادگی ۱۷ تیم گشت یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در سطح استان اظهارکرد: برای شناسایی تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در ایام تعطیلات نوروزی، تعداد ۲۸۰ نفر روز نیرو با طی مسافت ۶ هزار و ۳۱۶ کیلومتر جهت صدور اخطار توقف عملیات اجرایی به مناطق اعزام شده است.

وی با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون دریافت مجوزهای قانونی از مراجع ذی‌صلاح برخورد قانونی شده و اجازه سودجویی به فرصت‌طلبان در از بین بردن اراضی کشاورزی داده نمی‌شود، افزود: در ایام تعطیلات نوروزی، از ۲۹ اسفند ماه لغایت ۱۴ فروردین ۱۴۰۰، این تیم‌ها با مشارکت نیروی انتظامی گشت زنی، دهگردشی و نظارت لازم را بر اراضی کشاورزی معمول داشته اند.

این مسئول اضافه کرد: برای مجموع تغییر کاربری‌های شناسایی شده در ایام تعطیلات نوروزی که در سطح ۵۴ هزار و ۳۷۹ متر مربع بوده، اخطار و توقف عملیات توسط گشت‌های حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی صادر شده و تعداد ۶ مورد از این مستحدثات غیر مجاز نیز بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و احکام قضائی قلع و قم بنا شده است و در سایر موارد نیز اقدامات قانونی لازم طبق مواد ۱۰ و ۳ قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی اعمال خواهد شد.

سرخوش گفت: با هدف ارتباط مردمی برای اطلاع رسانی جهت پیشگیری و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی گشت‌های سامانه ارتباط مردمی ۱۳۱ ویژه یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان به صورت مستمر آماده برخورد با متخلفین و سودجویان در اراضی کشاورزی و دریافت گزارشات مردمی هستند که در طی تعطیلات نوروزی ۵۵ مورد گزارش مردمی نیز دریافت و اقدامات لازم انجام شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه برخی از افراد سودجو برای خرید و فروش زمین‌های خارج از محدوده شهر و روستا و ساخت و ساز ویلا و مسکن در مزارع و باغ‌ها اقدام می‌کنند، اظهار کرد: بر پایه قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، دیوار کشی، احداث استخر و محوطه سازی، دپوی مصالح و نخاله‌های ساختمانی، برداشت شن، ماسه، خاک‌برداری و خاک ریزی و سایر اقداماتی که تغییر کاربری محسوب شود، ممنوع بوده و با این موارد برخورد قانونی و جدی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: از عموم مردم به ویژه روستاییان و کشاورزان عزیز استان درخواست می‌شود، در صورتی که قصد احداث بنا و تأسیسات یا دیوارکشی در اراضی زارعی و باغی متعلق به خود را دارند، حتماً قبل از هرگونه اقدامی، از طریق تماس با سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی (۱۳۱) و یا با مراجعه به مراکز خدمات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و یا مدیریت‌های امور اراضی جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها ضمن مشاوره و راهنمایی، برای دریافت مجوز اقدام کنند.

وی تاکید کرد: متأسفانه همه ساله در ایام تعطیلات عید نوروز، دخل و تصرف در اراضی کشاورزی سیر صعودی یافته و در این راستا و در جهت کاهش این معضل امسال با برنامه ریزی های یگان و با هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه قضائی، با متخلفان و افراد فرصت طلب به شدت برخورد گردیده و به امید خداوند شاهد کاهش تغییر کاربری‌های غیر مجاز در سال پیش رو خواهیم بود.

وی ادامه داد: قطعاً با حمایت و همدلی همه دستگاه‌ها در کنار هم و توجه به مطالبات مردم در کنار اجرای دقیق و مقتدرانه قانون، می‌توانیم در بحث مبارزه با پدیده شوم ساخت‌وساز غیرمجاز نتایج مطلوبی به دست آوریم.