شاهزاده سعودی: پرونده عادی سازی روابط با اسرائیل روی میز است

وزیر خارجه سعودی در گفتگو با سی ان ان عربی با بیان اینکه « نمی دانم عادی سازی روابط با اسرائیل نزدیک است یا نه» اما گفت که این پرونده روی میز است و تنها مانع فلسطینی ها هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر، ..

شاهزاده سعودی: پرونده عادی سازی روابط با اسرائیل روی میز است

وزیر خارجه سعودی در گفتگو با سی ان ان عربی با بیان اینکه « نمی دانم عادی سازی روابط با اسرائیل نزدیک است یا نه» اما گفت که این پرونده روی میز است و تنها مانع فلسطینی ها هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی در گفت وگو با بیکی اندرسون مجری شبکه سی ان ان عربی با بیان اینکه « نمی دانم عادی سازی روابط با اسرائیل نزدیک است یا نه» اما گفت که این پرونده روی میز است و تنها مانع فلسطینی ها هستند.

بن فرحان در گفت وگو با بیکی اندرسون مجری شبکه سی ان ان عربی افزود: موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل از سال ۲۰۰۲ میلادی( اجلاس سران عرب در بیروت) تاکنون با نام برنامه صلح عربی مطرح بوده است.

وی اذعان کرد: حتی پادشاهی سعودی قبل از آن یعنی درسال ۱۹۸۲ اولین ابتکار در زمینه عادی سازی روابط با اسرائیل را ارائه کرد. از آن زمان تاکنون سعودی طرح عادی سازی کامل و تمام روابط با اسرائیل درمقابل حل عادلانه قضیه فلسطین را همواره مطرح کرده است.

بن فرحان با بیان اینکه الان عادی سازی روابط با اسرائیل موفق نخواهد بود مگر اینکه درحل قضیه فلسطین پیشرفتی حاصل شود و کشور فلسطین درداخل سرزمین های ۱۹۶۷ ایجاد شود، افزود:معتقدم عادی شدن جایگاه اسرائیل در منطقه منافع زیادی برای همه منطقه در زمینه های اقتصادی و امنیتی و اجتماعی دارد.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی در گفت وگو با شبکه سی ان ان عربی گفت: تاکنون با پرواز بین تل آویو و مکه موافقت نکرده ایم البته ما نه فقط به مسلمانان بلکه به همه ساکنان اسرائیل با هردینی خوش آمد، می گوییمبن فرحان: تاکنون با پرواز بین تل آویو و مکه موافقت نکرده ایم البته ما نه فقط به مسلمانان بلکه به همه ساکنان اسرائیل با هردینی خوش آمد، می گوییم.

بیکی اندرسون مجری سی ان ان از بن فرحان سوال کرد: بنیامین نتانیاهو گفته است عادی سازی روابط با سعودی بزودی محقق می شود و حجاج مسلمان مقیم اسرائیل را به طور مستقیم از تل آویو با پروازها به مکه می بریم اما سعودی موضع خود را تغییر نداده و می گوید که عادی سازی روابط تنها بعداز توافق صلح با فلسطینی ها میسر است . البته عربستان فضا خود را بر روی هواپیماهای اسرائیلی از ماه سپتامبرگذشته باز کرده است. و دو طرف دشمن مشترکی هم به نام ایران دارند. حالا باید شاهد معامله ای بین ریاض و تل اویو باشیم؟

بن فرحان در پاسخ به سوال دیگر مجری سی ان ان دراین زمینه گفت که بیشترازاین نمی تواند صحبت کند وتوضیح دهد.

کد خبر ۵۱۷۹۴۰۰

مقاله اصلی