سالانه ۵ سانتی متر فرونشست در دریاچه ارومیه اتفاق می افتد

https://www.instagram.com/salmasjavan/ مدیر کل ژئودوزی سازمان نقشه برداری گفت: قسمت هایی از دریاچه ارومیه فرونشست اتفاق افتاده است و با توجه به آمارهای دستگاه جی پی اس سالانه ۵ تا ۶ سانتی متر نشست در دریاچه ارومیه اتفاق می افتد. عبدالرضا سعادت روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: اطلس فرونشست […]

https://www.instagram.com/salmasjavan/

مدیر کل ژئودوزی سازمان نقشه برداری گفت: قسمت هایی از دریاچه ارومیه فرونشست اتفاق افتاده است و با توجه به آمارهای دستگاه جی پی اس سالانه ۵ تا ۶ سانتی متر نشست در دریاچه ارومیه اتفاق می افتد.

عبدالرضا سعادت روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: اطلس فرونشست برای استانهای زنجان، خراسان رضوی، کرمان، قزوین آماده شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تهیه اطلس دریاچه ارومیه و استان سیستان و بلوچستان در حال آماده سازی است.
سعادت عنوان کرد: اطلاع رسانی لازم در خصودص فرونشست منطقه دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است و فرونشست باعث تاثیر روی شیب منطقه و خشکی منطقه می شود.
وی تصریح کرد: به طور کلی درباره فرونشست دریاچه ارومیه در یک دوره ۱۰ ساله که در هر سال ۵ سانتی متر فرونشست اتفاق افتاده، ۵۰ سانتی متر فرونشست داشته است.
مدیر کل ژئودزی سازمان نقشه برداری عنوان کرد: فرونشست به طور مستقیم روی خشکی دریاچه ارومیه تاثیر نداشته، فرونشست به دلیل برداشت و کاهش آبهای زیرزمینی اتفاق می افتد و می تواند به طور غیر مستقیم باعث کاهش حجم دریاچه ارومیه شود.
سعادت در ادامه گفت: جلسات و کارگروه های فراوانی برای جلوگیری و کاهش اثرات فرونشست در استان ها برگزار شده و برنامه ریزی های لازم انجام شده است.
فرونشست با فروریزش تفاوت دارد
وی توضیح داد: فروریزش با فرونشست متفاوت است و فرونشست به صورت آرام و کاسه ای در دشت ها با دانه بندی ریز اتفاق می افتد و آنچه که ما به عنوان ریزش در شهر مشاهده می کنیم، فروریزش است.
وی ادامه داد: فروریزش در تهران و یا سایر شهرها به دلیل احداث مترو و تونل ها است و انتظار نمی رود در شمال تهران ریزش داشته باشیم زیرا به دلیل دانه بندی آن این اتفاق نمی افتد.