رنج محیط زیست از معدن کاری غیراصولی/زیستگاه های بکر در معرض تهدید

رنج محیط زیست از معدن کاری غیراصولی/زیستگاه های بکر در معرض تهدید بیرجند- مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: توسعه معدنی در خراسان‌جنوبی نباید به قیمت تخریب سرمایه‌های زیستی طبیعی باشد بلکه باید در ای..

رنج محیط زیست از معدن کاری غیراصولی/زیستگاه های بکر در معرض تهدید

رنج محیط زیست از معدن کاری غیراصولی/زیستگاه های بکر در معرض تهدید

بیرجند- مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: توسعه معدنی در خراسان‌جنوبی نباید به قیمت تخریب سرمایه‌های زیستی طبیعی باشد بلکه باید در این فعالیت‌ها اصول محیطی زیست مراعات شود.

حسن اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ما در خراسان‌جنوبی در ابتدای توسعه معدنی هستیم و از این جهت موضوع آموزش، پایش و نظارت پیرامون رعایت مسائل زیست محیطی در فعالیت‌های معدنی باید جدی گرفته شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در ابتدای سال از ۱۰ روز، ما چهار روز در استان هوای ناسالم داشته‌ایم که این مسئله نشان دهنده اهمیت رعایت مسائل محیط زیستی در بخش‌های مختلف از جمله در بخش معدن است.

اثرات فعالیت‌های معدنی بر محیط زیست

اکبری ادامه‌داد: معادن اصولاً به راه‌های دسترسی طولانی نیاز دارند و گاه برای رسیدن به معادن راه‌های دسترسی متعددی ایجاد می‌شود که این مسئله تخریب پوشش گیاهی در مسیر را به دنبال دارد که از عوامل زمینه‌ساز گرد و غبار است.

وی افزود: از طرف دیگر برخی از معادن ما در زیستگاه‌های بکر وجود دارند که محل زندگی گونه‌های جانوری حساس است که به محض فعالیت و زیست انسان در آن منطقه، زیستگاه خود را ترک می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: از این جهت فعالیت معدنی در این مناطق موجب بی خانمان شدن این گونه‌های جانوری و گاه حتی در خطر انقراض قرار گرفتن آنان می‌شود.

اکبری گفت: البته ما هیچگاه نمی‌گوییم که فعالیت‌های معدنی به صفر برسد چرا که بخشی از اشتغال استان در حوزه معدن وجود دارد و سرمایه‌ای است که می‌تواند در خدمت رشد اقتصاد قرار گیرد.

وی اظهار کرد: اگر بخواهیم بر اساس واقعیت‌ها تصمیم‌گیری کنیم در شرایط فعلی گسترش مشاغل حوزه کشاورزی و دامداری به خاطر کمبود آب نباید در استان گسترش پیدا کند و از این جهت چاره‌ای جز اینکه برای اشتغال‌زایی به حوزه معدن و گردشگری بیندیشیم، نداریم.

معدن کاران با حساسیت‌های محیط زیستی آشنا شوند

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: بحث ما این است که فعالان حوزه معدن با حساسیت‌های زیست محیطی آشنا شوند و با کمترین تخریب کار استخراج معادن انجام شود.

اکبری ادامه‌داد: به عنوان مثال وقتی یک معدن فعالیت خود را انجام و استخراج آن صورت گرفت، بگذاریم در آن منطقه برای مدتی طبیعت بازسازی خود را انجام دهد و بعد از مدت زمانی مجدد فعالیت را از سر بگیریم.

وی در زمینه میزان رعایت مسائل زیست محیطی توسط معدن کاران خراسان‌جنوبی گفت: در این زمینه نمی‌توان همه را با یک نگاه قضاوت کرد چرا که ما معدن‌کارانی داریم که مسائل زیست محیطی را رعایت می‌کنند و آب چشمه در نزدیکی معدن خود را به کلی تصرف نمی‌کنند تا باقی مخلوقات خداوند که از آن استفاده می‌کرده‌اند، محروم بمانند.

سرمایه‌های زیست محیطی نباید در معرض تخریب قرار گیرند

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار کرد: در هر حال محیط زیست و منابع طبیعی نیز خطوط قرمزی دارند چرا که ما سرمایه‌های زیست محیطی ارزشمندی داریم که نباید با بی مبادلاتی آن را تبدیل به مخروبه کنیم.

اکبری در پاسخ به این سوال که با محدودیت فعالیت معادن نیاز صنایع به مواد معدنی به عنوان ماده اولیه را چگونه تأمین کنند، بیان‌کرد: در این رابطه بدترین وضعیت این است که ما فعالیت معدنی را توسعه داده، محیط زیست را تخریب ولی مواد معدنی را به صورت خام صادر کنیم و صنعت و اشتغال نیز بهره‌ای نبرد.

وی یادآور شد: بر اساس تجربه کشورهای صنعتی بهترین وضعیت و حالت تعادل این است که در فعالیت‌های معدنی اصول زیست محیطی رعایت شود که این مسئله باید قبل از بهره‌برداری مدنظر قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست محیط خراسان‌جنوبی با بیان اینکه برخی از معادن خراسان‌جنوبی چون معدن طلای هیرد در نزدیکی نهبندان و یا سرب و روی در بشرویه طرح ارزیابی زیست محیطی داشته و در این زمینه مشاور گرفته‌اند، گفت: امیدواریم دقت در مسائل زیست محیطی در فعالیت معدنی روز به روز افزایش یابد.