دولت راه رفته درباره مرغ را برای گندم تکرار نکند!

دولت راه رفته درباره مرغ را برای گندم تکرار نکند! رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با اشاره به اینکه سرکوب قیمتی، چالش مهم بخش کشاورزی است، گفت: از دولت می‌خواهیم که راه رفته درباره مرغ را در خصوص گندم..

دولت راه رفته درباره مرغ را برای گندم تکرار نکند!

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با اشاره به اینکه سرکوب قیمتی، چالش مهم بخش کشاورزی است، گفت: از دولت می‌خواهیم که راه رفته درباره مرغ را در خصوص گندم تکرار نکند.

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در گفتگو با خبرنگار مهر درباره انتقادات گسترده به عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، گفت: با توجه به شرایط بارندگی و اقلیمی کشور و احتمال وقوع خشکسالی، باید برنامه‌ریزی ها منطبق با این شرایط و در جهت تسهیل اوضاع باشد.

در حالی که دولت وظیفه داشت نهاده مورد نیاز مرغداران را تأمین و از تولید حمایت کند، نه تنها به این وظیفه خود به درستی عمل نکرد بلکه با سرکوب قیمت مرغ، به بحران بازار دامن زد

وی تاکید کرد: بخش کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشور است و دولت‌ها موظف به تأمین امنیت غذایی هستند اما متأسفانه در کشور ما دولت‌ها می‌خواهند هزینه این کار را از جیب کشاورزان بردارند.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: مشابه این اتفاق درباره مرغ رخ داد و در حالی که دولت وظیفه داشت نهاده مورد نیاز مرغداران را تأمین و از تولید حمایت کند، نه تنها به این وظیفه خود به درستی عمل نکرد بلکه با سرکوب قیمت مرغ، به بحران بازار دامن زد.

دولت راه رفته درباره مرغ را برای گندم تکرار نکند!

قاسمی اضافه کرد: از دولت می‌خواهیم که راه رفته درباره مرغ را در خصوص گندم و دانه‌های روغنی و سایر محصولات استراتژیک تکرار نکند و از این تجربه درس بگیرد.

از دولت می‌خواهیم که راه رفته درباره مرغ را در خصوص گندم و دانه‌های روغنی و سایر محصولات استراتژیک تکرار نکند

وی با اشاره به شرایط حساس کشور و جنگ اقتصادی، افزود: این سیاست گذاری‌های غلط موجب نارضایتی کشاورزان و تولیدکنندگان می‌شود چرا که نه تنها حمایتی از تولیدکننده نمی‌شود بلکه هزینه تولید نیز از جیب تولیدکننده می‌رود.

وی با اشاره به واگذاری مزارع سبز گندم به دامداران گفت: واگذاری گندم زارها به دامداران و استفاده از آنها به عنوان مرتع برای چرای دام نشان می‌دهد که تاکنون سیاست گذاری در این حوزه به شدت غلط بوده است.

قیمت ناعادلانه خرید تضمینی گندم قطعاً موجب می‌شود تولید کاهش یابد و یا گندم تولیدی از چرخه تأمین آرد و نان خارج شود و کشور در شرایط دشوار محدودیت ارزی ناچار به واردات گندم شود

قاسمی تصریح کرد: قیمت ناعادلانه خرید تضمینی گندم قطعاً موجب می‌شود تولید کاهش یابد و یا گندم تولیدی از چرخه تأمین آرد و نان خارج شود و کشور در شرایط دشوار محدودیت ارزی ناچار به واردات گندم شود

سرکوب قیمت؛ چالش مهم بخش کشاورزی

وی با بیان اینکه در دو تا سه سال گذشته کشاورزان نشان دادند که پای کارند و فقط دولت نباید دست و پای آنها را بندد، تاکید کرد: تولیدکنندگان ما در شرایط دشوار تحریم اقدام به تولید کردند و سرپا ماندند، حتی خود مسئولان نیز بارها اذعان کرده‌اند که رشد اقتصادی کشور طی دو سال گذشته مرهون رشد بخش کشاورزی است و در چنین شرایطی ما نباید به سمت و سویی حرکت کنیم که تولید داخلی محصولات کشاورزی تضعیف شده و قاچاق خروجی گسترش یابد.

قاسمی تصریح کرد: سرکوب قیمتی در بخش کشاورزی از جمله چالش‌های مهم این بخش طی سال‌های اخیر است؛ در تمام دنیا کشورها به فکر تأمین امنیت غذایی خود هستند و از مهم‌ترین عامل استقلال کشورها همین بحث امنیت غذایی است.

به دستگاه‌های مختلف هشدار داده‌ایم / ‏‬دولت نباید یارانه مصرف کننده را از جیب کشاورز پرداخت کند

وی گفت: درباره سرکوب قیمت گندم و تبعات ناشی از آن به دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت، مجلس و ریاست جمهوری چه به صورت مکتوب و چه به صورت شفاهی هشدارها و تذکرات لازم را ارائه کرده‌ایم؛ دولتمردان بحث کمبود بودجه و افزایش قیمت نان را به دنبال افزایش قیمت گندم مطرح می‌کنند. ما نیز معتقد هستیم که نان باید با نرخی معقول و منطقی به دست مردم برسد اما این یارانه را دولت باید بدهد نه اینکه آن را از جیب گندمکار پرداخت کند؛ نمی‌شود که یارانه مردم را از جیب کشاورز بردارد.

قاسمی در ادامه با انتقاد شدید از سیاست‌های دولت در بحث تولید و تأمین مرغ اضافه کرد: ما شاهد بودیم که قیمت مصوب مرغ نیز حدود ۴ هزار تومان از نرخ تمام شده تولید آن کمتر بود و همان موقع می‌شد حدس زد که چه اتفاقاتی در بازار رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه اگر دولت سیاست‌های خود را در قبال قیمت گذاری گندم اصلاح نکند، کمبود تولید گندم و آرد در کشور طی ماه‌های آینده فرضیه‌ای محتمل است و باید از همین الان به فکر واردات گندم باشند، افزود: این اتفاق درباره مرغ رخ داد و مسئولان اعلام کردند که حدود ۵۰ هزار تن مرغ برای تنظیم بازار این کالا وارد کشور خواهد شد در حالی که اگر همین میزان ارزی را که الان می‌خواهند صرف واردات مرغ کنند را در زمان درست، صرف تولید می‌کردند و از قیمت گذاری دست وری دست برمی‌داشتند، بازار مرغ این اندازه نابسامان نمی‌شد.

قاسمی با اشاره به اینکه نیاز کشور به مرغ بین ۱.۸ تا ۱.۹ میلیون تن است، گفت: ظرفیت تولید مرغ در واحدهای تولیدی کشور بیش از ۲.۳ میلیون تن است و این یعنی ما به راحتی می‌توانیم صادرکننده مرغ باشیم کمااینکه در گندم نیز چنین ظرفیتی داریم اما سیاست‌های غلط دولت، تولید داخلی را زمین‌گیر کرده و کشور را محتاج واردات می‌کند.