دغدغه خبرنگاران در نشست خبری، درد مردم بود

رسانه از بال های قدرتمند مدیریت کشور است و اگر این ابزار مهم در دست نباشد نمیتوانیم در عملکرد خود موفق باشیم. خبر باید فضای فرهنگ، اجتماع و اقتصاد را در بین مردم بصورت شفاف نمایان کند و در این خصوص باید از ظرفیت و توانایی و ابزار رسانه ای شما عزیزان در سطح شهرستان […]

رسانه از بال های قدرتمند مدیریت کشور است و اگر این ابزار مهم در دست نباشد نمیتوانیم در عملکرد خود موفق باشیم.

خبر باید فضای فرهنگ، اجتماع و اقتصاد را در بین مردم بصورت شفاف نمایان کند و در این خصوص باید از ظرفیت و توانایی و ابزار رسانه ای شما عزیزان در سطح شهرستان حداکثر بهره را ببریم.

در حوزه سرمایه گذاری بخش کشاورزی و دامپروری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در قالب طرح های :

۱. احداث گاوداری ۵هزار راسی سمینتال وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره)

۲.طرح احداث گوسفند داری ۵۰هزار راسی نژاد رومانوف با مشارکت سرمایه گذار خارجی

۳. احداث گوسفندداری اصلاح نژاد دام ۲۵۰۰ راسی

۴. احداث واحد بسته بندی عسل

۵. ارائه و بررسی احداث گاوداری ۲۰هزار راسی شیری

۶. طرح تشکیل زنجیره بسته بندی و میوه خشک انجام شده و در حال پیگیری امورات آن هستیم تا به مرحله اجرا برسند.

بحث گشایش مرز سلماس با کشور ترکیه از سال ۱۳۹۰ در سیستم دولتی به جهت عدم فعالیت و غیرفعال بودن آن بایگانی شده بود و باید توجه داشت مرز و گشایش آن بین دو کشور امری دو طرفه است و کشور ما با گشایش مرز جدید با ترکیه هیچ مشکلی ندارد و از آن استقبال می‌کند اما کشور ترکیه هنوز در این خصوص جوابی نداده و پیگیری ها توسط نماینده مردم سلماس در مجلس و مسئولین شهرستان در خصوص بازگشایی مرز و ایجاد پایانه مرزی همچنان ادامه دارد.

در خصوص منطقه ویژه اقتصادی شرکت‌های قدرتمند مختلفی برای سرمایه گذاری در این منطقه اعلام آمادگی کرده اند و حتی حاضرند کل هزینه صرف شده برای آماده سازی آن را تسویه کرده و روند اجرایی آن را عهده دار شوند.

متاسفانه منطقه ویژه اقتصادی سلماس به دست نهادی سپرده شده که بضاعت فنی، تخصصی و مالی محدودی دارد و با اعتبارات موجود شهرداری نمی توان منطقه ویژه اقتصادی را به صورت کامل عملیاتی و اجرایی کرد.

شهرستان سلماس بستر لازم برای ایجاد ۱۰ هزار هکتار گلخانه را دارد و باید در زمینه جذب سرمایه گذار برای این ظرفیت بسیار بزرگ تمام تلاش خود را به کار بگیریم.

نبود مشکل نان در سلماس یک واقعیت است چراکه سلماس بیش از سقف سرانه سایر شهرستانها آرد سهمیه دریافت میکند ودر بحث تخصیص آرد ترمیمی هم شهرستان سلماس از رتبه های بالای استان است.

مشکل اینجاست که به ازای حدودا هر ۵۰۰ نفر جمعیت سلماس، یک نانوایی داریم که صرفه اقتصادی چندانی ندارد و بحث فروش خارج از شبکه آرد سهمیه و تفاوت قیمت آرد دولتی و آزاد باعث شده نابسامانی های در توزیع نان به وجود بیاید که با توجه به اعلام مشکل از سوی خبرنگاران در خصوص عرضه نان و کیفیت طبخ نان، مجدداً پیگیری های لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

مشکل نایابی برخی کالاهای اساسی از جمله روغن مایع مشکلی مربوط به سطح شهرستان نیست و شاید بتوان عامل مهم در این معضل را فروش خارج از شبکه روغن توسط شرکت های تولیدی در سطح کشور دانست که باعث شده روغن در سطح توزیع شبکه ای با کمبود مواجه و یا با قیمت های بالاتر از نرخ مصوب در سطح بازار عرضه شود.

مشکلات ترافیک شهر سلماس بسیار جدی و نیازمند بررسی علمی است و عمده مشکل فرهنگی مردم در این خصوص بحث پارک های دوبل خودرو در خیابانهای سلماس است.

طبق نظرات کارشناسی در شورای ترافیک سلماس اجرای طرح پارکبان برای رفع این مشکل مصوب شده است و شهرداری باید به نسبت به اجرای آن اقدام کند

بحث ایجاد چراغ قرمز در خیابان امام تقاطع شهدا نیز از جمله مصوبات مهم شورای ترافیک است و شهرداری شاید پروژه های دیگری دارد که منابع مالی اش به این پروژه نرسیده است‼

متاسفانه پروژه فاضلاب شهری سلماس از زمانی که اعتبارات آن تمام شده بود برای این پروژه اتمام کار زده اند و همین امر برای ادامه عملیات فاضلاب کشی مشکل مهمی ایجاد کرده است ؛ چرا که برای ادامه روند اجرایی این پروژه نیازمند ردیف اعتباری و تخصیص بودجه هستیم و امیدواریم با تلاش نماینده مردم شریف سلماس در مجلس و پیگیری های مسئولین شهرستان بتوانیم این مشکل را حل نمایم.

با توجه به نزدیکی ایام انتخابات و آغاز فرایند ثبت نام کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا طی چند روز آینده و اهمیت فضای مجازی و رسانه های شهرستان در برگزاری این انتخابات و وجود محدودیت های کرونایی، نیاز داریم تا فعالیت های انتخاباتی در بستر فضای مجازی همراه با حفظ آرامش و حرمت افراد و اشخاص و پرهیز از ایجاد فضای تخریب باشد که در این زمینه نقش و جایگاه خبرنگاران و فعالان رسانه شهرستان بیش از پیش ملموس و قابل توجه است.

درخصوص تعیین هیئت اجرایی انتخابات پیش‌رو ، لیست هایی تهیه شده و هماهنگی‌های صورت گرفته است اما هیچ لیست نهایی شده ای در این خصوص وجود ندارد و هماهنگی ها صرفاً به صورت نظرسنجی در خصوص آمادگی برای حضور در این هیئت بوده است و قطعاً پس از نهایی شدن نفرات این هیئت، مراتب به اطلاع مردم عزیزمان خواهد رسید.

مشکل دانشگاه پیام نور سلماس به جهت استقرار در یک مدرسه دارای حکم تخریب بسیار جدی است و ۱۱هزارمترمربع زمین در اختیار این دانشگاه قرار دارد اما متاسفانه اعتبارات لازم برای احداث و بهره برداری ساختمان این دانشگاه وجود ندارد.

در کوتاه مدت فضای جدیدی برای استقرار این دانشگاه به صورت استیجاری پیش بینی شده اما در مراحل بعدی در حال هماهنگی برای فروش قسمتی از زمین موجود برای هزینه جهت تکمیل ساختمان نیمه کاره این دانشگاه هستیم.