دستگاه‌های دولتی با ریخت و پاش مالی بیت‌المال را زیرپا می‌گذارند

دستگاه‌های دولتی با ریخت و پاش مالی بیت‌المال را زیرپا می‌گذارند گرمی – رئیس اداره تبلیغات اسلامی گرمی گفت: برخی از دستگاه‌های دولتی با ریخت و پاش مالی حقوق بیت‌المال را پامال کرده و به سفارش حضرت علی..

دستگاه‌های دولتی با ریخت و پاش مالی بیت‌المال را زیرپا می‌گذارند

گرمی – رئیس اداره تبلیغات اسلامی گرمی گفت: برخی از دستگاه‌های دولتی با ریخت و پاش مالی حقوق بیت‌المال را پامال کرده و به سفارش حضرت علی(ع) در این باره کاملا بی‌توجه هستند.

حجت الاسلام حمید بهاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با عرض تسلیت شهادت مظلومانه مولی الموحدین حضرت امام علی (ع) اظهار کرد: امیرالمومنین علی (ع) به عنوان برترین مرد و پدر عالم پس از رسول الله (ص)، مظهر والاترین صفات انسانی و حقیقتاً اُسوه کامل بشریت برای همه دوران‌هاست.

وی افزود: برنامه‌ها و جهت‌گیری اصلی و عام حضرت علی (ع) در راستای فقرزدایی و ارتقای وضع معیشت مردم، تأکید و پایبندی ایشان به رعایت عدالت و مساوات در جامعه به ویژه در برخورداری از اموال عمومی و بیت المال بود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی گرمی گفت: هر زمانی که می‌خواهیم در مورد سیره امام علی (ع) در رسیدگی به حال و روز فقرا و طبقات مستضعف بحث کنیم، بهتر است پیش از آن به شخصیت زندگی آن حضرت توجه کنیم؛ حضرت علی (ع) رفتار و زندگی خود را در همراهی با طبقات ضعیف و مستمند تنظیم کرده بودند و به کمترین امکانات بسنده می‌کردند. حضرت علی (ع) به نوعی تصریح می‌فرمودند که در این جهت الگوی خود را پیامبر (ص) قرار دادند و به تعبیر حضرت ریاضت نفسانی درباره خودشان اعمال می‌کردند.

وی فقر و محرومیت را امتحانی برای فقرا، ثروتمندان و صاحبان قدرت دانست و خاطر نشان کرد: حضرت علی (ع) برای فقر زدایی از جامعه چهار دستورالعمل به کارگزاران دارند از جمله اینکه امانت دار باشید، با خاطیان و فاسدان شدیداً مقابله کنید، فقیر پروری نکنید و کرامت فقرا از هر دین و مذهبی را حفظ کنید. شأن حکومت دینی فقیر پروری و کمک‌های موردی به فقرا نیست، شأن حکومت علوی این است که فقر و فقیری در جامعه نباشد.

چپاول بیت‌المال در دستگاه‌های دولتی مرسوم است

حجت الاسلام بهاری بیان داشت: مسئولیت کم شدن یقین و دین در جامعه در اثر فقر، تنها به فقیر بر نمی‌گردد که بگوییم صبر و شکر کند. بخش عمده گناه و مسئولیت بر عهده ثروتمندان است. چنانکه امیرالمومنین علی (ع) در حکمت ۳۲۰ نهج البلاغه فرمودند: «بخش عمده این عواقب سوئی که در فقر هست بر دوش مسئولین فاسد یک جامعه است یا حداقل مسئولین نالایق که نتوانستند ترتیبی اتخاذ کنند که لااقل خانه، پوشاک و غذای مردم محیا باشد و احتیاج اساسی آنها برآورده شود.

وی نسبت به حفظ کرامت فقرا تأکید کرد و گفت: همه مسئولین محترم و ثروتمندان عزیزی که به فقرا کمک می‌کنند، مراقب باشند و مانند امیرالمومنین کمک و کرامت فقرا را حفظ کنند. مبادا آبروی آنها ریخته شود. این آبرو داری و حفظ کرامت دستور امیرالمومنین علی (ع) است.

عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان گرمی با اشاره به اینکه امروز ما به امام شناسی نیاز داریم و باید ببینیم که چقدر با ابعاد مختلف شخصیت امام علی (ع)، فاصله داریم. تاکید کرد: شناخت امام علی (ع)، علی وار زیستن و علی وار اندیشیدن، نیاز امروز جامعه ماست. باید به یاد داشته باشیم که درد ضربت شمشیر، امام را عذاب نمی‌داد، بلکه جهالت مردم بود که امام را عذاب می‌داد.

وی به حساسیت‌های امام علی (ع) در استفاده از بیت المال حتی از سوی افراد خانواده و دوستانشان اشاره و عنوان کرد: امروز در دستگاه‌های دولتی ریخت و پاش مالی زیادی شده و از ابزار و امکانات به گونه‌ای که اگر وسیله شخصی خودمان باشد استفاده نمی‌شود و این امر به وضوح مخالف با سیره امام علی (ع) است.

اصول مدیریتی حضرت علی (ع) در همه ابعاد به کار گرفته شود

رئیس تبلیغات اسلامی گرمی ضمن تشریح بعد اجتماعی امام علی (ع) و با بیان اینکه تمامی افراد کوفه حتی در زمان خلافت امام علی (ع) نیز همسایه ایشان محسوب می‌شده و ایشان خود اقدام به شناسایی یتیمان و فقرای شهر می‌کردند و با دست مبارک خود آذوقه به خانه این افراد می‌بردند گفت: امروز اعضای یک ساختمان کوچک نیز از حال یکدیگر بی‌خبر و یکدیگر را نمی‌شناسند و این امر مغایرت با سیره امیرالمؤمنین دارد.

وی به ضرورت بهره گیری از سیره امام علی (ع) در جامعه امروز اشاره کرد و گفت: این روزها که جامعه ما به دلیل دچار شدن به ویروس کرونا، بیش از قبل دچار مشکل رکود اقتصادی شده، چه خوب است که ما به عنوان شیعیان و محبان امیرالمومنین (ع) از سیره نورانی حضرت در مقام عمل پیروی کرده و از نیازمندان و محرومان تا آنجا که می‌توانیم دستگیری کنیم. به راستی اگر همه مسؤولان جامعه ما امیرالمومنین (ع) را الگو و اُسوه خویش قرار دهند هم به تدریج مشکلات ما در عرصه‌های مختلف کم می‌شود و هم اینکه در بین مردم، تحمل مشکلات و سختی‌ها آسان‌تر می‌شود.