تفاوت میان رسانه اجتماعی و شبکه اجتماعی چیست؟/ آینده کلاب هاوس

تفاوت میان رسانه اجتماعی و شبکه اجتماعی چیست؟/ آینده کلاب هاوس اصنافی گفت: به نظر می‌رسد به دلیل زمان بر بودن حضور در کلاب هاوس و اینکه اگر به صورت زنده در گفت‌وگوها حضور نداشته باشی نمی‌توانی بعدا از..

تفاوت میان رسانه اجتماعی و شبکه اجتماعی چیست؟/ آینده کلاب هاوس

تفاوت میان رسانه اجتماعی و شبکه اجتماعی چیست؟/ آینده کلاب هاوس

اصنافی گفت: به نظر می‌رسد به دلیل زمان بر بودن حضور در کلاب هاوس و اینکه اگر به صورت زنده در گفت‌وگوها حضور نداشته باشی نمی‌توانی بعدا از محتوای آن استفاده کنی خیلی زود از تب‌وتاب می‌افتد.

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: اینروزها، تب رسانه اجتماعی کلاب هاوس حسابی داغ است و افراد بسیاری تلاش می کنند تا هرطور که شده با نسخه رسمی و غیررسمی در ان عضو شوند و ببینند که انجا چه خبر است که هروز آدم معروف های مختلف ایرانی و خارجی در آن عضو می شوند و به بحث و گفتگو می پردازند. کلاب هاوس و سایر رسانه های اجتماعی که روزبه روز در حال ارتقا و پیشرفت هستند به گونه ای پیش می روند که در بسیاری از مواقع جای رسانه های رسمی را می گیرند و به یک تریبون رسمی تبدیل می شوند. با سید محمدرضا اصنافی، مدرس دانشگاه، فعال و پژوهشگر رسانه های اجتماعی گفتگوی کوتاهی درباره این رسانه اجتماعی نوظهور گفتگوی کوتاهی کردیم که در ادامه می خوانید؛

اصنافی در ابتدا به دلایل استقبال از این رسانه اجتماعی پرداخت و گفت: اینکه کلاب هاوس درمدت کمی توانسته افراد زیادی را جذب خود کند، دلایل متفاوتی دارد. یکی از این دلایل استقبال، حضور سلبریتی های بین المللی مخصوصاً در سطح کشوری مثل آمریکاست و فارغ از اینکه این شبکه چه امکاناتی دارد، خود حضور در شبکه یک هنجار مثبت تلقی شد و یک رفتار گله ای رخ داد به این معنا که یکسری افراد شاخص حاضر شدند و بقیه به تقلید از آنها، عضو این رسانه اجتماعی شدند، همین حضور تبدیل به یک موج و یک حرکت هویت ساز شد. وقتی موج شد سیل جمعیت به سمت آن حرکت کرد و این اولین بار نیست که چنین اتفاقی می افتد چون مثلاً درباره تلگرام و توئیتر هم این اتفاق افتاد. این مدل رفتار، یک روش کوچ است، کوچی که از آدم‌های شاخص دعوت کنی که در سرشبکه ها حاضر شوند و تبلیغ کنند تا موج راه بیفتد و بقیه هم همان کار را کنند. به این رفتار در جامعه شناسی، «رفتار گله‌ای» می گویند که معنای توهین آمیزی ندارد بلکه یک اصطلاح علمی است مثل «اپیدمی گله ای» که اینروزها خیلی از کشورها برای مقابله با کرونا از آن استفاده می کنند.

وی افزود: دلیل دیگر استقبال، این است که تجربه نشان داده هر سه چهار سال یکبار، فضای رسانه اجتماعی نیاز به نوآوری و خلاقیت دارد و در این چهار پنج سال اخیر با یک خلا ایده مواجه بودیم تا اینکه کلاب هاوس پا به فضای رسانه های اجتماعی گذاشت. ضمن اینکه ما در یک فرایندی از دوره وبلاگ نویسی با کاهش ظرفیت انتشار رسانه مواجه شدیم یعنی از زمان وبلاگ نویسی به بعد امکان انتشار محتوا کم شد و بیشتر به سمت ارتباط صوتی و تصویری پیش رفت و مثلاً در توئیتر ما با ارتباطات وسیع ولی کم عمق مواجه هستیم، به نظر می رسد که کلاب هاوس علاوه براینکه محتوا را منتشر می کند به ارتباطات عمق می دهد و چون برپایه صوت است برخلاف متن که نمی تواند حس را منتقل کند، می تواند لحن و حسن را هم منتقل کند و لذا سوتفاهم کمتر می شود. عامل دیگری که به استقبال از این شبکه کمک کرده بحث های فنی و پهنای باند اینترنت است که در حال حاضر اینترنت ها ظرفیت این را دارد که بدون خط و خش چندین ساعت آدم ها به صورت آنلاین با یکدیگر در ارتباط باشند.

در ابتدای راه اندازی کلاب هاوس، فضای گفتگوها در یکسری از اتاق ها خیلی دور از واقعیت بود و مثلاً در یکسری از اتاق های گفتگو، خبرنگاران ایرانی که در کشور نیستند حضور داشتند و حرف می زدند و معلوم شد که اینها خیلی از واقعیت سیاسی و اجتماعی ایران دور هستند

این فعال حوزه مجازی ادامه داد: کلاب هاوس می تواند منجر به تقویت گفت وگو شود ولی یک ضعف دارد و آن هم اینکه گفتگو در آرامش و یک محل ساکت اتفاق می افتد و عمدتاً در یک جای شلوغ و پرسروصدا نمی‌توان گفتگوی خوبی داشت اتفاقی که در برخی از اتاق های گفت‌وگوی کلاب هاوس می افتد و انقدر شلوغ می شود و همه حرف می‌زنند که عملاً گفتگویی شکل نمی‌گیرد و چیزی از این گفتگوها در نمی آید و اتفاقاً ضدگفتگوست. در ابتدای راه اندازی کلاب هاوس، فضای گفتگوها در یکسری از اتاق ها خیلی دور از واقعیت بود و مثلاً در یکسری از اتاق های گفتگو، خبرنگاران ایرانی که در کشور نیستند حضور داشتند و حرف می زدند و معلوم شد که اینها خیلی از واقعیت سیاسی و اجتماعی ایران دور هستند ولی به مرور ایرانیان بیشتر وارد کلاب هاوس شدند و نسخه غیررسمی اندروید آمد و کم کم محتواها واقعی تر شد و به طور کلی هرچه حضور بیشتر شود، محتوا به واقعیت نزدیکتر می شود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: امروزه، رسانه های اجتماعی به نوعی جایگزین رسانه های رسمی شدند و می بینید که بسیاری از سیاستمداران عصر حاضر واکنش های سیاسی شان را در توئیتر نشان می دهند و بخشی از کارکردهای رسانه های رسمی را رسانه های اجتماعی گرفتند در واقع رسانه های رسمی را تضعیف کردند ولی از بین نرفتند و این اتفاق فقط هم مختص ایران نیست و در همه دنیا اینگونه است.

وی در ادامه به تفاوت میان شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی پرداخت و توضیح داد: رسانه اجتماعی، جایی است که همه می توانند در تولید محتوای آن مشارکت کنند ولی شبکه اجتماعی یک نوع از رسانه اجتماعی است که ساختار شبکه ای دارد و تولید کننده محتوا و مصرف کننده محتوا خیلی به یکدیگر نزدیک هستند مثل توئیتر که عده زیادی تولید و عده زیادی مصرف می کنند ولی در جایی مثل یوتیوب، تعداد کمی تولید می کنند و تعداد بسیاری مصرف. بنابه این دسته بندی، کلاب هاوس یک رسانه اجتماعی است نه یک شبکه اجتماعی چون عده کمی تولید و عده بسیاری مصرف می کنند و نوعی سکوی انتشار محتواست. همه شبکه های اجتماعی، رسانه های اجتماعی هم هستند ولی همه رسانه های اجتماعی، شبکه اجتماعی نیستند.

این پژوهشگر رسانه های اجتماعی در پایان درباره آینده کلاب هاوس گفت: به نظر من کلاب هاوس دو ضعف جدی دارد که باعث می شود خیلی زود از تب و تاب بیفتد. یکی اینکه خیلی وابسته به زمان است به این معنا که حتماً باید همه به صورت آنلاین حضور داشته باشند تا بتوانند از محتوا استفاده کنند و اگر در یک بحث و گفتگو حاضر نباشی نمی توانی بعداً از محتوای ان استفاده کنی دوم اینکه خیلی زمان براست و برای دنبال کردن یک بحث باید ساعتها زمان بگذاری؛ این باعث می شود بعد از یک مدتی که تبش خوابید آدم ها خسته شوند و استفاده از کلاب هاوس را کنار بگذارند و فقط افرادی در آن می مانند که یا کارشان حضور در چنین رسانه هایی است یا اینکه بیکارند و وقت آزاد زیادی دارند.