ترویج هنر مقاومت دستاورد هنرمندان انقلاب اسلامی است

ترویج هنر مقاومت دستاورد هنرمندان انقلاب اسلامی است شیراز – استاندار فارس ترویج هنر مقاومت را یکی از دستاوردها مهم هنرمندان پس از انقلاب اسلامی دانست.
به گزارش خبرنگار مهر، عنایت الله رحیمی عصر شنبه د..

ترویج هنر مقاومت دستاورد هنرمندان انقلاب اسلامی است

ترویج هنر مقاومت دستاورد هنرمندان انقلاب اسلامی است

شیراز – استاندار فارس ترویج هنر مقاومت را یکی از دستاوردها مهم هنرمندان پس از انقلاب اسلامی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، عنایت الله رحیمی عصر شنبه در دیدار با مسئولان ستاد هفته هنر انقلاب اسلامی تاکید کرد: زبان هنر زبانی اثرگذار در دل و ذهن انسان‌ها است و قطعاً اگر مطلب یا مفهومی به این زبان بیان شود ماندگاری آن بسیار زیاد خواهد بود.

به گفته استاندار فارس فرهنگی که از زبان هنر به صورت مطلوب استفاده کند می‌تواند در دنیا گسترش یابد و بر سایر فرهنگ‌ها غلبه کند.

رحیمی با بیان اینکه هنر در انقلاب اسلامی دچار تحولی چشمگیر شده است، این موضوع را نیازمند اندیشه بیشتر دانست و گفت: باید به این موضوع توجه کنیم که تأثیر انقلاب اسلامی در تعالی فرهنگ و هنر اسلامی چه بوده و چه اثراتی گذاشته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یک نگاه ساده و مقدماتی نشان می‌دهد آثار هنری تولید شده پس از انقلاب برجستگی‌های ویژه ای نسبت به آثار پیش از انقلاب دارند که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، از خود گذشتگی و اخلاق مداری از جمله این برجستگی‌ها محسوب می‌شود.

استاندار فارس با اشاره به اینکه ویژگی‌های ذکر شده مباحث فطری، انسانی و جهان‌شمول هستند، عنوان کرد: اگر از زبان مطلوب هنر برای ترویج آنها استفاده کنیم این حوزه با توجه به بن مایه‌هایی که در این فرهنگ وجود دارد، می‌تواند عمق اثرگذاری بالایی را در سطح بین‌المللی داشته باشد.

رحیمی همچنین ترویج هنر مقاومت را یکی از دستاوردها مهم هنرمندان پس از انقلاب اسلامی دانست.

وی با بیان اینکه هنر در انقلاب اسلامی در خدمت تعالی‌های انسان و ابناء بشر قرار گرفته و در این مسیر گام برداشته است، اظهار کرد: بی تردید هنرمندان و متولیان حوزه هنر این موضوع را مد نظر قرار داده‌اند که هنر باید در خدمت انسجام و همبستگی ملی و پاسداشت هویت ایرانی اسلامی قرار داشته باشد.

استاندار فارس ادامه داد: هنرمندان نیز به حق در این مسیر گام‌های بلندی را برداشته‌اند.

وی بیان کرد: یکی از مصادیق تحول هنر در دوران پس از انقلاب پیشرفت در حوزه موسیقی به ویژه موسیقی حماسی است که در اذهان مردم به ویژه کسانی که دوران دفاع مقدس را به خاطر دارند ماندگار شده است.

رحیمی به تولید آثار مربوط به حفظ و نشر آثار دفاع مقدس اشاره کرد و این حوزه را یکی از برجستگی‌های هنر پس از انقلاب برشمرد. وی با یادآوری اینکه استان فارس فعالیت‌های خوبی در حوزه آثار دفاع مقدس داشته ابراز امیدواری کرد این استان در سایر زمینه‌های هنری نیز به جایگاهی که رهبر معظم انقلاب برای فارس ترسیم نموده‌اند و فرموده‌اند که فارس همواره در قله است، دست یابد.

استاندار فارس بیان کرد: بی تردید وجود زمینه‌ها لازم برای خلق تولیدات اثرگذار هنری در فارس وجود دارد که وجود بزرگانی همچون حافظ، سعدی، ملاصدرا و… موید این ظرفیت است که توانستند آثار خود را در سطح کشور و جهان گسترش دهند.

رحیمی جامعه دور از تنش و درگیری را بستری برای خلق آثار هنری ارزشمند دانست و افزود: در جامعه‌ای که هر روز جنگ و دعوا و درگیری باشد فرصتی برای پرداختن به مبحث هنر و پرورش اندیشه‌های هنری وجود ندارد.

وی توسعه هنر را در گرو این همدلی و همراهی دانست و تاکید کرد: نباید در بین مجموعه‌ای مختلف هنری اساس رقابت منفی وجود داشته باشد؛ بنابراین بخشی از رسالت سیاستگذاران و مسئولان حوزه هنر، ایجاد بستری مناسب برای این است که اصحاب فرهنگ و هنر، سازی یک نواخت و همگون بنوازند است.

استاندار فارس یادآور شد: همدلی و هم افزایی میان اصحاب فرهنگ و هنر موجب خلق آثار فاخر می‌شود.

رحیمی همچنین گفت: در دوران شیوع کرونا آسیب‌های زیادی به هنرمندان وارد شده که تلاش می‌کنیم در حد توأم و مقدورات به جبران این آسیب‌ها بپردازیم.

در این جلسه همچنین از سردیس شهید دکتر حسین فهیمی که از شهدای شاخص هنر انقلاب اسلامی است رونمایی شد و استاندار فارس از مادر این شهید بزرگوار تجلیل کرد. اعطای لوح افتخار پایتخت کتاب ایران از سوی وزرای کشور و ارشاد به استاندار فارس از دیگر مواردی بود که در این جلسه انجام شد.