ایران در جنگ تحمیلی به بزرگترین قربانی مین تبدیل شد

ایران در جنگ تحمیلی به بزرگترین قربانی مین تبدیل شد وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیامی به مناسبت « روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن»، نوشت: جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین قرب..

ایران در جنگ تحمیلی به بزرگترین قربانی مین تبدیل شد

ایران در جنگ تحمیلی به بزرگترین قربانی مین تبدیل شد

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیامی به مناسبت « روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن»، نوشت: جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیامی به مناسبت «روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن»،نوشت: جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی با رژیم بعث عراق، مساحتی در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از سرزمینش به ۲۰ ملیون انواع مین و مواد منفجره ساخته کشورهای مدعی حقوق بشر، آلوده شده و به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل شده است.

متن پیام او بدین شرح است:

جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی با رژیم بعث عراق، مساحتی در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از سرزمینش به ۲۰ ملیون انواع مین و مواد منفجره ساخته کشورهای مدعی حقوق بشر، آلوده شده و به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل شده است.

روز جهانی آگاهی از خطر مین، یادآور اقدامی ارزشمند برای توجه مضاعف به حیات، سلامت، جامعه و محیطی امن، برای زندگی بی دغدغه جامعه بشری بشمار می‌آید؛ محیطی که بارها از سوی انسان‌ها و دولت‌های متجاوز، مورد تهدید قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران که با الهام از تعالیم الهی دین مبین اسلام، حرمت جان و کرامت انسان‌ها را به عنوان اصلی مهم قلمداد نموده و همواره پرچمدار صلح، ثبات و آرامش در منطقه و جهان بوده است، در طول هشت سال جنگ تحمیلی با رژیم بعث عراق، مساحتی در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از سرزمینش به ۲۰ ملیون انواع مین و مواد منفجره ساخته کشورهای مدعی حقوق بشر، آلوده شده و به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل شده است.

چه بسیار مردان، زنان و کودکان ایرانی که در طول سال‌ها جنگ تحمیلی و پس از آن، قربانی مین شدند، و چه بسیار ضررهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دیگری که بر جمهوری اسلامی ایران وارد شده و متاسفانه همان کشورهایی که در طول سال‌های جنگ علیه ایران به دولت عراق در همه زمینه‌ها از جمله مین‌های متنوع، کمک کردند، در سال‌های پس از جنگ نیز به هر بهانه‌ای از کمک به کشور ما برای برطرف کردن این معضل امتناع نموده ویاری تکنولوژیکی خود از مردم صلح دوست ایران را دریغ نمودند.

جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا و علیرغم این نفاق موجود، (روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن) و عملیات مین زدایی بشر دوستانه که حاصل آن، نجات جان کودکان، زنان و مردان بی گناه است را گرامی داشته و تمامی کشورها را به تلاش و همت و توجه بیشتر به این امر مهم دعوت می‌نماید.

به امید روزی که خشونت، تهدید و جنگ، از روابط انسانی رخت بربسته وانس و الفت، توام با محبت و همدلی، جایگزین آن شود.