اجرای معاهده مونترو به طور شفاف و بی‌طرفانه ادامه خواهد یافت

اجرای معاهده مونترو به طور شفاف و بی‌طرفانه ادامه خواهد یافت وزیر امور خارجه ترکیه امروز در سخنانی اعلام کرد: اجرای معاهده مونترو به طور شفاف و بی‌طرفانه ادامه خواهد یافت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل..

اجرای معاهده مونترو به طور شفاف و بی‌طرفانه ادامه خواهد یافت

اجرای معاهده مونترو به طور شفاف و بی‌طرفانه ادامه خواهد یافت

وزیر امور خارجه ترکیه امروز در سخنانی اعلام کرد: اجرای معاهده مونترو به طور شفاف و بی‌طرفانه ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه امروز چهارشنبه در اظهاراتی معاهده مونترو را عامل اصلی ثبات در منطقه دریای سیاه پس از جنگ جهانی دوم دانست.

وزیر امور خارجه ترکیه در این خصوص ادامه داد: اجرای شفاف و بی‌طرف این معاهده از سوی ترکیه از دوره انعقاد آن در سال ۱۹۳۶ همچنان ادامه خواهد داشت. البته این معاهده به تنهایی قادر به برقراری ثبات نیست. تنش های رو به افزایش در منطقه همه را نگران کرده است. باید از اقدامات تحریک آمیز اجتناب شود. باید برای تسلط و حاکمیت دیپلماسی و گفتگو در این منطقه همواره تلاش کنیم.

مولود چاووش‌اوغلو در ادامه اضافه کرد: موضوع قره‌باغ کوهستانی نشان داد که موضوعی منجمد در منطقه وجود نداشته و این نوع بحران‌ها تا چه اندازه برای امنیت و ثبات دریای سیاه حائز اهمیت هستند. ترکیه، لهستان و رومانی تعهده کرده‌اند که به عنوان تامین کننده صلح در منطقه و فراتر از آن باشند.

وی با بیان اینکه ترکیه، رومانی، لهستان به عنوان سه عضو ناتو در مواجهه با چالش‌های منطقه و جهانی دارای رویکرد و تفکر مشترکی هستند، تصریح کرد: مرزهای ما مرزهای ناتو است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا از رویکرد، منطقه و احساس مسئولیت مشترک به عنوان یک محرک در راستای اهداف خود استفاده کنیم.

چاووش‌اوغلو با اشاره به این‌که ارزش بر افزوده رویکرد متفاوت سه کشور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان کرد: به همین دلیل نشست سه جانبه وزرای خارجه سه کشور در ۲۲-۲۳ آوریل امسال دارای دستورکار غنی است. تنها دو ماه برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو ناتو مانده است. در این چارچوب در زمینه روند چشم انداز ۲۰۳۰ ناتو نیز تبادل نظر خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که چندی پیش بازداشت ها و بازجویی هایی به دنبال انتشار نامه سرگشاده ای از جانب نظامیان سابق نیروی دریایی ترکیه روی داده بود که محتوای آن نگرانی بابت سیاست احتمالی آنکارا مبنی بر کنار گذاشتن پیمان ۱۹۳۶ «مونترو» به شمار می رفت.

دولت ترکیه از این نامه به خشم آمده گفته بود این موضوع یادآور کودتاهای متعددی است که در تاریخ معاصر این کشور رخ داده و می تواند تهدیدی برای دولت غیرنظامی باشد.

در قلب این پروژه آبی، کانال ۵۰ کیلومتری استانبول است که به موازات کانال «بسفر» قرار دارد و احداث آن از حمایت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برخوردار است.

منتقدان می گویند این کانال در پیمان «مونترو» لحاظ نشده و می تواند مقدمه تقابل نیروهای دریایی قدرت های بزرگ را فراهم کند.

طبق پیمان «مونترو»، شناورهای غیرنظامی حق عبور از دو تنگه موجود در حد فاصل دریای سیاه و مرمره را دارند؛حال آنکه رزم ناوهای کشورهایی که به حوزه دریای سیاه تعلق ندارند مشمول محدودیت هایی هستند.