آبگیری و افتتاح ۵ سد مخزنی در نیمه اول ۱۴۰۰

وزیر نیرو گفت: آبگیری و افتتاح ۵ سد مخزنی، اتمام حدود ۱۰ هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری-زهکشی و اتمام تعدادی از سامانه‌های نمک‌زدایی از جمله طرح‌های وزارت نیرو در نیمه اول ۱۴۰۰ است.
به گزارش خبرگزار..

آبگیری و افتتاح ۵ سد مخزنی در نیمه اول ۱۴۰۰

وزیر نیرو گفت: آبگیری و افتتاح ۵ سد مخزنی، اتمام حدود ۱۰ هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری-زهکشی و اتمام تعدادی از سامانه‌های نمک‌زدایی از جمله طرح‌های وزارت نیرو در نیمه اول ۱۴۰۰ است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه خبر، رضا اردکانیان در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه پویش «هر هفته الف ب ایران» از نیمه سال ۹۸ آغاز شد، گفت: به پایان رساندن ۲۲۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان از مهرماه ۱۳۹۸ تا پایان سال، از عملکردهای خوب وزارت نیرو است.

وزیر نیرو افزود: در سال ۱۳۹۹ توانستیم ۳۰۷ طرح شامل ۱۴ سد مخزنی، بیش از ۵۵ هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری – زهکشی، ۱۰ طرح آبرسانی شهری، آبرسانی به ۱۶۵۰ روستای کشور، ۹ تصفیه خانه آب، ۱۳ تصفیه خانه فاضلاب، در بخش برق: ۹ نیروگاه حرارتی، ۲۵ نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی و بادی، ۳۰ نیروگاه مقیاس کوچک و غیره با سرمایه‌گذاری ۸۱ هزار میلیارد تومان را عرضه کنیم.

او بیان کرد: بخش عمده این سرمایه‌گذاری از خارج از دولت، حدود ۱۰ درصد از بودجه عمومی، حدود ۲۰ درصد از منابع داخلی، ۳۷ درصد از صندوق توسعه ملی و بیش از ۵۰ درصد سرمایه بخش خصوصی انجام گرفت.

وزیر نیرو گفت: با اجرای این طرح‌ها در سال ۹۹ حدود ۱۳۳ هزار اشتغال غیرمستقیم و حدود ۳۵ هزار اشتغال مستقیم ایجاد شد.

اردکانیان افزود: بعد از گذشت چهل سال هیچ چالشی در بخش فناوری و تولید نداریم و به میزان زیادی خوداتکا هستیم اما در بخش مصرف بی‌چالش نیستیم.

او گفت: در یکی دو سال اخیر همراهی خوب مصرف‌کننده آب و برق و به‌ویژه انرژی موجب شده رشد اوج بار در سال ۹۸ و ۹۹ که بیش از ۵ درصد در تابستان بوده را به یک درصد کاهش دهیم.

وزیر نیرو بیان کرد: «پویش هر هفته الف ب ایران» را از سه‌شنبه هفته آینده در سال ۱۴۰۰ آغاز می‌کنیم.

اردکانیان افزود: آبگیری و افتتاح ۵ سد مخزنی، به اتمام رساندن حدود ۱۰ هزار هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی، ۳ تصفیه‌خانه آب که جمعیتی بیش از ۶۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهند، اتمام ۵ تصفیه‌خانه فاضلاب با جمعیت تحت پوشش بیش از ۳۶۰ هزار نفر، آبرسانی به حدود ۲۰۵ هزار هموطن روستایی و تعدادی از سامانه‌های نمک‌زدایی به منظور شیرین‌سازی آب شور در استان‌های ساحلی و همچنین افتتاح ۳ نیروگاه حرارتی و ۷ نیروگاه تجدیدپذیر از جمله طرح‌هایی است که برای نیمه اول سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی و قطعی شده است.

وزیر نیرو گفت: در سال آبی امسال (مهر ۹۹ تا پایان شهریور ۱۴۰۰) نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد و نسبت به متوسط دراز مدت ۳۳ درصد با کاهش بارش‌ها مواجه هستیم.

اردکانیان بیان کرد: اگر سال گذشته متوسط بارندگی ۲۵۰ میلی متر ثبت شده است، این مقدار بارندگی امسال ۱۷۰ میلی متر خواهد بود.

او ادامه داد: با توجه به اینکه بارش‌ها با کاهش ۴۰-۳۰ درصدی مواجه است، اما حجم مخازن نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است.

وزیر نیرو گفت: اگر می‌خواهیم امسال از نظر تأمین آب شرب مشکلی نداشته باشیم از کشاورزان و بخش خانگی تقاضا می‌کنم در مصرف آب صرفه جویی کنند

کد خبر ۵۱۷۸۳۲۶

مقاله اصلی